Alior Bank zaoferuje produkty w oparciu o nową stawkę referencyjną WIRON w II połowie roku, zapowiedział prezes Grzegorz Olszewski.
„W drugiej połowie roku planujemy wdrożenie produktów biznesowych. Na dzisiaj nie odpowiemy kiedy pojawią się kredyty hipoteczne, analizujemy ten rynek. Musimy to zrobić w taki sposób, żeby to było bezpieczne dla banku, ale również bezpieczne i zrozumiałe dla naszych klientów” – powiedział Olszewski podczas telekonferencji wynikowej.
„Tranzycja z WIBOR na WIRON to jeden z najtrudniejszych procesów, który przechodzimy w polskim sektorze bankowym. Nie tylko ze względu na wymiar techniczny, ale również na wymiar komunikacyjny. To, w jaki sposób będziemy się z komunikować z klientami będzie generowało potencjalne ryzyka lub brak tych ryzyk w przyszłości” – dodał.
Zgodnie z tzw. mapą drogową, opracowaną przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, stawki WIRON wejdą najpierw do nowych umów i pierwsze kredyty z nimi mogą być oferowane od początku 2023 r., równolegle z dotychczasowymi kredytami opartymi na WIBOR. Nowa stawka ma być także dostępna w produktach, w tym kredytowych, dla przedsiębiorstw.
W 2024 r. mają być oferowane kredyty już tylko ze wskaźnikiem WIRON. W przypadku istniejących już umów zamiana wskaźników WIBOR na WIRON ma nastąpić prawdopodobnie w 2024 r. Pod koniec 2023 r. ma zostać wyznaczony tzw. spread korygujący, który będzie doliczany w przypadku zamiany stawek w istniejących umowach z WIBOR.
Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 82,88 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews