Bank Millennium oczekuje, że koszty ryzyka w całym roku nie przekroczą 80 punktów bazowych, poinformował wiceprezes Fernando Bicho. Celem banku jest dalsza obniżka wskaźnika koszty do dochodów – do poziomu 47% w br.
„W I kwartalne widzieliśmy kontynuację dobrych wyników w zakresie portfela kredytowego, kontynuację spadku kosztu ryzyka. […] Na razie mówimy, że patrzymy bardziej optymistycznie, niż mogliśmy to powiedzieć 3,4 miesiące temu, więc nasze oczekiwania są takie, że jeśli coś nieprzewidywanego się zdarzy, to koszt ryzyka powinien być niższy, niż początkowo oczekiwaliśmy, tj. 80 punktów bazowych” – powiedział Bicho podczas konferencji online.
Koszt ryzyka wyniósł 39 pb w I kw. 2021 r. wobec 108 pb rok wcześniej i 55 pb w IV kw. 2020 r.
Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) wyniósł 49,3% w I kw. 2021 r. wobec 56,2% rok wcześniej. W ujęciu skorygowanym (pozycje nadzwyczajne: w 2021 to rezerwy na ryzyko walutowych kredytów hipotecznych i równomierne rozłożenie składki na BFG – fundusz restrukturyzacji, w 2020 także koszty restrukturyzacji Euro Banku oraz zyski kapitałowe) wyniósł 46,2% wobec 48,2% rok wcześniej.
„Jeśli chodzi o C/I, to mamy tutaj wyraźny cel redukcji. W zeszłym roku mieliśmy 49%. Podejmujemy wysiłki w zakresie redukcji kosztów, optymalizacji procesów i odbicia przychodów, więc naszym celem jest redukcja tego wskaźnika i 47% nadal obowiązuje” – dodał.
Bicho poinformował, że moratoria kredytowe prawie już wygasły, a jakość kredytów w ramach wakacji kredytowych jest nadal bardzo dobra.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa banku razem wyniosły 97,77 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews