Z uwagi na ponad 5 pkt proc. nadwyżki nad minima regulacyjne, Bank Pekao ocenia, że jest gotowy na oczekiwany wzrost bufora antycyklicznego, podał bank.
Na koniec czerwca łączny współczynnik kapitałowy grupy (TCR) wyniósł 16,6%, a Tier1: 15,1%. Minimum regulacyjne na br. wynosiło odpowiednio: 11,5% i 9,5%, zaś kryterium do wypłaty dywidendy (50/75%): 12% i 10%, wskazano w prezentacji wynikowej.
„Z uwagi na ponad 5 pkt proc. nadwyżki nad minima regulacyjne, Bank Pekao jest gotowy na oczekiwany wzrost bufora antycyklicznego” – czytamy w prezentacji.
W czerwcu Narodowy Bank Polski (NBP) podał, że Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KSF-M) zarekomendował ministrowi finansów ustalenie wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 1% – po upływie 12 miesięcy i 2% – po upływie 24 miesięcy od ogłoszenia przez ministra finansów rozporządzenia w tej sprawie. Przedstawiciel ministra finansów przyjął rekomendację i zadeklarował podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych, poinformował też bank centralny.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 305,72 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews