Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego w II kwartale br. i przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej wobec gospodarstw domowych i sektora MSP, a także zachowanie dotychczasowych kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„Aktualne prognozy co do zmian popytu [w sektorze MSP] są bardziej optymistyczne niż formułowane w poprzednim kwartale. Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty krótko- i długoterminowe dla sektora MSP i długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw. Pojedyncze banki natomiast oczekują wzrostu zainteresowania dużych przedsiębiorstw zaciągnięciem krótkoterminowego kredytu” – czytamy w raporcie pn. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych II kwartał 2021 r.”
Na II kwartał 2021 r. banki ponownie prognozują nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej w obu segmentach kredytów dla sektora MSP. Nie zamierzają natomiast wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw.
„Pierwszy kwartał 2020 r. był kolejnym okresem słabnącego popytu na kredyt dla dużych przedsiębiorstw, a żaden bank nie zauważył wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty” – czytamy także.
Banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw w I kw. W przypadku obu rodzajów kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw procenty netto były bliski zeru.
Jak wskazano, banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w I kw. 2021 r. wzrostem ryzyka przedsiębiorstw działających w branżach najbardziej narażonych na działanie pandemii COVID-19 oraz obawą o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwaną sytuacją kapitałową banku. Jako czynniki łagodzące politykę kredytową pojedyncze banki wskazały głównie spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.
Z ankiety wynika, że prognozy zmian kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2021 r. są zróżnicowane, ale dominuje zamiar złagodzenia.
„Podobnie jak w poprzednim kwartale, prognozy popytu na kredyty mieszkaniowe są bardziej jednoznaczne, gdyż zdecydowana większość banków oczekuje kontynuacji jego wzrostowego trendu” – czytamy dalej.
NBP podał, że w I kwartale 2021 r., zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi w poprzednim kwartale, ankietowane banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, przy czym w ocenie około 22% banków był to wzrost znaczny. Przyczyniły się do tego m.in. poprawa prognoz odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.
W I kwartale 2021 r. znacznie większa liczba banków niż wskazywały na to przewidywania z poprzedniego kwartału złagodziła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. obniżyły wymagany od kredytobiorcy udział własny w inwestycji i marżę kredytową, a jednocześnie podniosły marżę dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem, podano także.
W segmencie kredytów konsumpcyjnych, na II kw. 2021 r. banki bardziej optymistyczne niż w poprzednim kwartale formułują prognozy zmian kryteriów polityki kredytowej i przewidują nieznaczne ich złagodzenie. Banki oczekują również poprawy popytu na kredyty konsumpcyjne.
W I kw. 2021 r. – w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału – banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. Za główne przyczyny wzrostu popytu banki uznały: złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz wzrost zapotrzebowania na finansowania zakupu dóbr trwałego użytku. Z kolei na spadek popytu wpływało pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz większe wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym oszczędności.
Z ankiety wynika, że banki ponownie złagodziły politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych w I kw., mimo prognozowanego wcześniej nieznacznego jej zaostrzenia. Decyzje poszczególnych banków biorących udział w ankiecie były jednak zróżnicowane.
Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu, obniżyły marżę kredytową oraz zmniejszyły pozaodsetkowe koszty kredytu, w tym w około 21% w stopniu znacznym. Jednocześnie banki zwiększyły wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty kredytu.
Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88%.
Źródło: ISBnews