Wymóg MREL dla Santander Bank Polska został określony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na poziomie skonsolidowanym na 15,42% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA) i 5,91% miary ekspozycji całkowitej (TEM), podał bank. Wymóg MREL powinien zostać osiągnięty do dnia 31 grudnia 2023 r.
BFG, w porozumieniu z Jednolitą Radą ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Single Resolution Board – SRB) określił cele śródokresowe, które bank powinien spełnić do końca każdego roku kalendarzowego w okresie dojścia do poziomu docelowego.
„Cele te w relacji do TREA wynoszą odpowiednio 11,73% do dnia 31 grudnia 2021 r. oraz 13,58% do dnia 31 grudnia 2022 r. Minimalne śródokresowe cele dla wymogu podporządkowania w relacji do TREA wynoszą odpowiednio 9,73% do dnia 31 grudnia 2021 r. oraz 10,57% do dnia 31 grudnia 2022 r.” – czytamy w komunikacie.
W każdym kolejnym roku kalendarzowym Fundusz będzie aktualizował docelowy poziom wymogu MREL, wraz z poziomem podporządkowania, dostosowując go do zmieniających się wymogów kapitałowych banku, przyjętej strategii przymusowej restrukturyzacji i oceny jej wykonalności, podano także.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 229,31 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews