Creotech Instruments chce umożliwiać innym firmom wejście do działalności kosmicznej. Obok obszaru optycznego, SAR (radarowe obrazowanie ziemi), przewiduje wkrótce „ciekawe wieści” w obszarze misji głębokiego kosmosu, poinformował wiceprezes Jacek Kosiec.
„Widzimy swoją rolę żeby umożliwiać innym firmom wejście do działalności kosmicznej, przecieramy szlaki – SAR, obszar optyczny też realizowany w kooperacji z innymi. Pracujemy nad misjami głębokiego kosmosu – niedługo myślę, że pojawią się tu ciekawe wieści, gdzie też wciągniemy do współpracy inne polskie podmioty” – powiedział Kosiec podczas podpisania listu intencyjnego z Eycore dotyczącą projektu satelity SAR.
Eycore – producent radarów SAR – współpracuje z firmą Creotech Instruments przy projekcie pierwszego polskiego satelity do radarowego obrazowania geoprzestrzennego SAR (Synthetic Aperture Radar). Spółki podpisały list intencyjny o współpracy przy projektowaniu i budowie platform satelitarnych wyposażonych w instrumenty radarowe SAR. Creotech oferuje swoją platformę satelitarną HyperSat.
„Radar z syntetyczną aperturą, który opracowaliśmy, jest efektem polskiej myśli technicznej. W Eycore postawiliśmy sobie dodatkowo za cel zbudowanie uniwersalnej konstrukcji, czyli radaru który można umieścić na dowolnym mikrosatelicie zachowując pełną kontrolę nad czasem i sposobem jego wykorzystania” – powiedział prezes Eycore dr Maciej Klemm.
Według przedstawicieli obu spółek, wspólny satelita będzie gotowy do wyniesienia w 2026 r.
„Przewidywalny koszt tych satelitów będzie mocno konkurencyjny na tle świata” – wskazał wiceprezes Creotech.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews