Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu pt. „Daughter Spacecraft Platforms for Plasma Observatory M7 Mission – Phase A/B1”, podała spółka. Wartość projektu wynosi 3,95 mln euro.
„Celem projektu jest przygotowanie platformy HyperSat do bycia nośnikiem statków w misji ESA o nazwie Plasma Observatory. Misja ta jest obecnie w fazie planowania przez ESA i w 2023 roku została wybrana jako jeden z trzech kandydatów na kolejną misję naukową klasy średniej (M-Class). Ma ona składać się z 6 mniejszych satelitów oraz jednego większego, a jej celem będzie badanie środowiska cząstek naładowanych elektrycznie w okolicach Ziemi. Koszt całej misji szacowany jest na 0,5 mld euro” – czytamy w komunikacie.
Ostateczna decyzja co do wyboru misji przez ESA nastąpi w 2026 roku po obecnej zatwierdzonej fazie wstępnej. W ramach realizowanego projektu emitent ma zaproponować rozwiązania, które przystosują platformę HyperSat do operacji poza niską orbitą okołoziemską, podano także.
„Realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu 2024 i potrwa on 24 miesiące. Wartość projektu wynosi 3,95 mln euro, a emitent jest jedynym jego wykonawcą. Istotne zapisy umowy nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów” – czytamy dalej.
Podpisanie umowy emitent uważa za istotną informację z uwagi na jej wartość oraz fakt, że w przypadku wybrania w 2026 roku misji Plasma Observatory jako kolejnej misji klasy średniej przez ESA, emitent ma szansę na produkcję i dostawę 6 mniejszych statków kosmicznych opartych na platformie HyperSat do programu Plasma Observatory, zaznaczono także.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews