Creotech Instruments liczy, że w najbliższych miesiącach będzie mógł zakomunikować pozyskanie partnerów w obszarze spoza odbiorców instytucjonalnych i poza Europą, co przerodzi się docelowo w dostawę całych systemów satelitarnych, poinformował prezes Grzegorz Brona.
„Pracujemy nad możliwością komercjalizacji platformy HyperSat poza odbiorców instytucjonalnych. Rozmowy z różnymi partnerami są w toku, zarówno na poziomie europejskim, jak i poza Europą. Rozmawiamy z partnerami w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli zakomunikować podjęcie współpracy poza europejskimi partnerami instytucjonalnymi i przynajmniej w jednym, dwóch przypadkach taka współpraca przerodzi się w dostawę całych systemów satelitarnych” – powiedział Brona podczas webinaru Strefy Inwestorów.
Ponadto w obecnej sytuacji geopolitycznej coraz więcej pieniędzy płynie w kierunku zdolności obronnych, podkreślił.
„Realizujemy, oczywiście, Mikroglob dla polskiego wojska. Natomiast realizujemy również programy związane z European Defence Fund, gdzie przygotowujemy obecnie standard dla małych satelitów UE przeznaczonych dla misji wojskowych. Ten program zakończy się pewnie w tym roku. Zobaczymy czy po zaproponowaniu naszego standardu będą realne zamówienia na rynku europejskim. Liczymy na to, bo fundusze na poziomie Brukseli na obronność są podwyższane” – dodał prezes.
Zaznaczył jednocześnie, że Creotech podąża w kierunku produkcji coraz większych satelitów.
„W najbliższych latach do 2033 wzrośnie średnia masa satelitów do ok. 100 kg. Stąd Creotech będzie podążać w kierunku cięższych platform (Seagull w ramach Camila, Swan – satelita telekomunikacyjny z Thorium). Wiemy, że wartość rynku integratorów satelitów będzie istotnie wzrastała. […] Creotech jest już dostawcą całych misji, więc ten rynek stoi przed nami otworem. Mamy nadzieję, że znaczną część tego rynku będziemy w stanie zagospodarować. Jesteśmy gotowi wysyłać oferty i wygrywać kontrakty” – podsumował Brona.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews