Creotech Instruments prowadzi rozmowy w sprawie dodatkowego finansowania dłużnego do ewentualnego wykorzystania w 2026 r., kiedy pojawią się największe wydatki w projekcie Mikroglob, a największe płatności za faktury jeszcze do spółki nie spłyną, poinformował prezes Grzegorz Brona.
„Ostatnio pozyskane finansowanie [z emisji akcji] w znacznym stopniu pozwala realizować ten kontakt [Mikroglob] bez większego problemu. Mówiliśmy, że będzie pewne dodatkowe finansowanie potrzebne, żeby przejść suchą nogą w szczególności 2026 rok, gdy największe wydatki pojawią się w tym projekcie, a największe faktury jeszcze do spółki nie spłyną. […] Toczymy rozmowy z dostawcami kapitału zewnętrznego i mamy zebrane oferty. One pewnie nie są jeszcze tak dobre, jak tego byśmy chcieli – każdy pieniądz kosztuje. Natomiast już mamy te oferty wybrane. Mamy możliwość z takich ofert skorzystać” – powiedział Brona podczas webinaru Strefy Inwestorów.
Zaznaczył jednocześnie, że z drugiej strony program Camila znacznie uwiarygadnia spółkę w oczach ewentualnych dawców kapitału dłużnego, umożliwia spółce podwyższenie płynności.
„Po pozyskaniu Camili jeszcze raz musimy podejść do analizy płynności w najbliższych kilkunastu miesiącach. Dzięki Camili płynność znacznie wzrośnie, więc być może znaczna część potrzeb kapitałowych nam spadnie. Może nie w 100%, natomiast liczymy się z tym że jesteśmy krok do przodu” – dodał prezes.
Creotech Instruments podał wcześniej, że podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu Country Awareness Mission In Land Analysis – Camila (Camila) o wartości 51 925 511 euro, z czego 25 594 951 euro przypada na Creotech.
Pod koniec ubr. Creotech Instruments podpisał umowę ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ) „Mikroglob” obejmującą fazy B, C, D, E1 o wartości 556,68 mln zł brutto.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews