Desa Unicum zaplanowała na przełom listopada i grudnia bieżącego roku cztery aukcje tematyczne, na których zebrano dzieła mogące osiągnąć łączną wartość na poziomie 70 mln zł, podała firma.
„W tym roku Desa Unicum przygotowała aż cztery wydarzenia z dziedziny Sztuki Współczesnej. To niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się z bliska jednym z najcenniejszych dzieł na bezpłatnej wystawie w domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A, zanim na kolejne lata trafią do prywatnych kolekcji. Co więcej, w ofercie pojawiły się prace artystów, którzy zdobyli uznanie nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej, co znacząco zwiększa ich atrakcyjność inwestycyjną. Dynamika cen prezentowanych dzieł wskazuje na długoterminowy trend wzrostowy -szczególnie, gdy porównamy je do cen osiąganych na Zachodzie, które nasz rynek stara się dogonić. Dlatego największe emocje przyniosą licytacje – w sumie na wszystkich 4 aukcjach pojawią się prace o łącznej estymowanej wartości ok. 70 mln zł” – czytamy w komunikacie.
Przypomniano, że w ostatnich kwartałach ub.r. notowane były rekordy sprzedaży, a licytacje dzieł Wojciecha Fangora, Romana Opałki czy Magdaleny Abakanowicz przesuwały kolejne granice na rynku.
Jednym z najważniejszych punktów aukcji „Klasycy Awangardy po 1945” będzie pojawienie się dwóch prac Romana Opałki z cyklu „1965/1 – ∞”, podano także. Obraz „Detail 407817 – 434714” w białej kolorystyce, po raz pierwszy trafił na rynek dokładnie 20 lat temu w londyńskim Sotheby’s, gdzie został wylicytowany za 65 tys. funtów, blisko dwukrotnie przebijając górna estymację.
„Pośród najwyżej wycenianych prac, na szczególną uwagę zasługuje również obraz Andrzeja Wróblewskiego 'Zatopione miasto II’. Praca stworzona przez zaledwie 21-letniego artystę pochodzi z kolekcji rodzinnej i po raz pierwszy trafia na aukcję – szacujemy, że może zostać wylicytowany nawet za 9 mln zł” – powiedział wicedyrektor Departamentu Sztuki Współczesnej w Desa Unicum Michał Bolka, cytowany w komunikacie.
Na aukcjach pojawią się również prace innych wybitnych twórców, których działalność artystyczna na stałe wpisała się w polską historię sztuki, takich jak: Stanisław Fijałkowski, Teresa Pągowska, Magdalena Abakanowicz, Jerzy Tchórzewski, Erna Rosenstein, Andrzej Szewczyk czy Jan Tarasin, podała desa Unicum.
„W I połowie 2024 r. kategoria sztuki powojennej i współczesnej pozostała najbardziej dochodową, przynosząc ponad 2 mld USD obrotu. W tym okresie na aukcjach pojawiło się jednak mniej obiektów z najwyższej półki, tzw. arcydzieł. Decydujące znaczenie dla rynku sztuki będzie miała obserwacja, czy zmiana ta jest wynikiem wahań gospodarczych i niepewności politycznej, czy też wiąże się z bardziej długoterminowymi przesunięciami w preferencjach inwestorów” – ocenia Artnet, organizacja monitorująca globalny rynek sztuki i działającej na rzecz jego przejrzystości.
Desa Unicum to 8. dom aukcyjny w Europie wg prestiżowego rankingu Artnet i największy dom aukcyjny w CEE.
Źródło: ISBnews