Grupa Azoty Polyolefins podpisała z 15 instytucjami finansowymi umowę zmieniającą do umowy stabilizacyjnej dotyczącej finansowania projektu inwestycyjnego Polimery Police, podała spółka. Na podstawie umowy zmieniającej strony uzgodniły warunki, na jakich instytucje finansowe będą udzielały finansowania projektu w kolejnym okresie obowiązywania umowy stabilizacyjnej, tj. do 31 lipca 2024 r.
„W wyniku przeprowadzonych rozmów i uzgodnień z bankami, 14 czerwca br. Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę zmieniającą do umowy stabilizacyjnej z 15 grudnia 2023 roku, dotyczącej finansowania projektu Polimery Police. Tym samym strony uzgodniły warunki na jakich instytucje finansowe będą udzielały finansowania projektu w kolejnym okresie obowiązywania umowy stabilizacyjnej, tj. do 31 lipca br. Umowa zmieniająca została podpisana z 15 instytucjami finansującymi” – czytamy w komunikacie.
Uzgodniono też, że wniesienie przez emitenta oraz spółkę Grupa Azoty (sponsorzy pierwotni) pozostałej kwoty pożyczki wspierającej do spółki stowarzyszonej do wartości 105 mln euro (górny limit) nastąpi nie później niż do 31 lipca 2024 r., podano także.
„Projekt Polimery Police znajduje się obecnie na etapie produkcji w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na wszystkich instalacjach projektu, w maju wyprodukowaliśmy 100 tysięczną tonę polipropylenu. Zbliżamy się do Testu Integralności i przejęcia instalacji od generalnego wykonawcy. Zadaniem, przed którym staje spółka w dalszej części roku 2024, jest skuteczne ulokowanie produktów na rynku polskim i zagranicznym przy zapewnieniu najefektywniejszej rentowności sprzedaży. Intensywne działania handlowe sprawiają, że marka Gryfilen staje się coraz bardziej rozpoznawalna” – powiedział p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew, cytowany w komunikacie.
Spółka podała, że generalny wykonawca w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez generalnego wykonawcę parametrów gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP).
Umowa zmieniająca do umowy stabilizacyjnej została podpisana z następującymi instytucjami finansowymi: Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polska Kasa Opieki, BNP Paribas Bank Polska, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Haitong Bank Polska, ICBC Standard Bank PLC, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) Oddział w Polsce, mBank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie, PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 oraz Santander Bank Polska, wymieniono.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews