Grupa Azoty uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów w zakładach Grupa Azoty Fosfory w Gdańsku, podała spółka. Decyzja o otwarciu centrum związana jest z bogatym doświadczeniem spółki w zakresie formuł nawozowych odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Grupa Azoty Fosfory będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego grupy kapitałowej w obszarze bionawozów.
„Nowoczesne rolnictwo staje obecnie przed wieloma wyzwaniami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem. Od europejskich producentów nawozów wymagają one wykorzystywania inteligentnych technologii przyjaznych środowisku. Grupa Azoty dysponuje zapleczem technologicznym oraz ponad 95-letnim doświadczeniem, które pozwala odpowiadać na wymagania współczesnego, zrównoważonego europejskiego rolnictwa. Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów będzie wyznaczać nowe trendy w obszarze efektywnych i bezpiecznych dla środowiska formuł nawozowych” – powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie.
Uruchomione Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów w Gdańsku jako kolejne centrum kompetencyjne będzie ściśle współpracować z pozostałymi jednostkami badawczo-rozwojowymi w grupie kapitałowej, w tym m.in. z CBR w Tarnowie. Współpraca ta będzie się opierała zarówno na udostępnianiu infrastruktury badawczej i testowej, jak również na wspólnej realizacji projektów nawozowych w grupie, takich jak otrzymanie nawozu fosforowego dla rolnictwa ekologicznego.
„Decyzja o uruchomieniu Centrum Badawczo-Rozwojowego Bionawozów w Gdańsku to naturalny krok w rozwoju naszego portfolio w segmencie Agro. Linia Fosfarm wprowadzona na rynek przez Grupę Azoty Fosfory cieszy się coraz większym zaufaniem wśród naszych klientów, stąd decyzja o powierzeniu naszym gdańskim zakładom zadania rozwoju obszaru bionawozów w grupie. Oczywiście przy wsparciu infrastruktury badawczej i doświadczenia ekspertów z całej grupy kapitałowej. Jako grupa kapitałowa możemy pochwalić się szeregiem projektów odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa, przykładem jest chociażby linia do produkcji kwasów humusowych pod nazwą Tohumus. Kolejne wdrożenia są przed nami” – dodał wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews