Grupa Lotos zakończyła trwający ponad dwa miesiące częściowy postój remontowy rafinerii, podała spółka. Postój podzielono na dwa etapy – druga część rozpocznie się wiosną 2022 r.
„Zakres prac prowadzonych na terenie rafinerii Grupy Lotos był bardzo szeroki. Przeprowadzono działania remontowe i kontrolne 850 aparatów, 1 250 rurociągów, 2 300 urządzeń infrastruktury automatyki i 600 urządzeń infrastruktury elektrycznej. Usunięto zanieczyszczenia produkcyjne ze wszystkich urządzeń, co w znacznym stopniu wpłynie na ich wydajność w kolejnych latach. Przeprowadzono też działania kontrolno-diagnostyczne oraz odbiorowe umożliwiające bezpieczną pracę rafinerii przez najbliższe 4-5 lat. Wszystkie 19 instalacji i układów technologicznych objętych remontem jest już w normalnym ruchu” – czytamy w komunikacie.
Postój remontowy rozpoczął się 26 lutego 2021 r., kiedy jako pierwsza zatrzymana została instalacja opóźnionego koksowania (DCU – Delayed Coker Unit) wybudowana w ramach projektu EFRA. Potem zatrzymywano inne instalacje produkcyjne i pomocnicze. W sumie na przełomie lutego i marca zatrzymanych zostało kilkanaście z ponad sześćdziesięciu instalacji, wśród których największe to instalacja hydrokrakingu MHC (Mild Hydrocracking), zintegrowana instalacja destylacji atmosferycznej i próżniowej CDU/VDU (Crude Distilation Unit/Vacuum Distilation Unit), instalacja przerobu ciężkich frakcji ropy – ROSE i wielka instalacja produkcji wodoru. W kwietniu rozpoczął się drugi i ostatni etap postoju – remont trzech instalacji Zakładu Olejowego, produkującego oleje smarowe, które wróciły do pracy na początku maja, wskazano w materiale.
Podział prac pozwolił na lepsze przygotowanie techniczne, technologiczne i organizacyjne ze względu na mniejszą liczbę urządzeń i obiektów ujętych w projekcie. Możliwa była większa elastyczność produkcyjna, co pozwoliło na lepsze dostosowanie się do potrzeb rynkowych, ponieważ część instalacji pracowała w normalnym trybie. Postój częściowy oznaczał także dokładniejszy nadzór nad pracami oraz bardziej szczegółowa, bieżąca analiza stanu technicznego urządzeń. Pozostałe instalacje gdańskiej rafinerii przejdą remont na wiosnę 2022 r.
„Przygotowania do postoju remontowego i jego realizacja przebiegały w trudnych warunkach pandemii COVID-19. Fakt, że nie odnotowaliśmy problemów czy opóźnień świadczy o wysokiej jakości wykonanych prac. To zasługa wszystkich pracowników LOTOSU i wykonawców zaangażowanych w ten projekt. Remont pozwoli nam być bardziej efektywnym i bezpiecznym zakładem” – podkreśliła prezes Grupy Lotos Zofia Paryła, cytowana w komunikacie.
Przygotowania do II części postoju remontowego rozpoczną się jeszcze przed wakacjami.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews