Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Bank Millennium bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,25% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko – dotychczas bufor ten był na poziomie 0%, podał bank.
„6 listopada 2020 r. otrzymał decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z dnia 29 października 2020 r., stwierdzającą, iż KNF identyfikuje bank jako inną instytucję o znaczeniu systemowym, nakładając na bank bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym oraz zobowiązując bank do utrzymywania bufora, na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej, na najwyższym krajowym szczeblu konsolidacji ostrożnościowej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Rozporządzenie CRR)” – czytamy w komunikacie.
Decyzja ta została wydana na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, po zasięgnięciu przez KNF opinii Komitetu Stabilności Finansowej.
„Wartość nałożonego bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym wynosi 0,25% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko obliczonej na dzień 31 grudnia 2019 r., zgodnie z art. 92 ust. 3 Rozporządzenia CRR. Poprzedni bufor wynosił 0,00% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko” – czytamy dalej.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 98,06 mld zł na koniec 2019 r.
Źródło: ISBnews