Pracodawcy w Polsce opublikowali we wrześniu br. 288 260 ofert pracy, co oznacza wzrost o 12% r/r i o +1% m/m, wynika z raportu Grant Thornton. Średnia krocząca dynamika roczna z trzech miesięcy rośnie w stabilnym tempie i we wrześniu wzrosła do 4% z 0%; jest najwyższa od około 2 lat.
„Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, we wrześniu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 288,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost aż o 12% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 257,3 tys. ofert). To też rekordowy wzrost w stosunku do ostatnich dwóch lat – większą dodatnią dynamikę roczną ofert zanotowaliśmy w marcu 2022 roku. Od tego czasu popyt na pracowników zaczął gwałtownie spadać w związku z wybuchem wojny w Ukrainie oraz skokowego wzrostu kosztów energii” – czytamy w raporcie.
Z badania wynika, że sytuacja na rynku pracy poprawia się.
„Osiągane w ostatnich miesiącach dodatnie dynamiki są zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu miała również osiągnąć dodatnie wartości” – czytamy dalej.
„Od początku 2024 roku liczba ofert pracy biegła ścieżką wyraźnie niższą niż w poprzednich latach. Dopiero w lipcu br. nastąpiła zmiana i liczba ofert pracy wyraźnie wyszła powyżej ścieżek z 2023, 2022 i 2020 roku. Choć w sierpniu liczba ofert ponownie zaliczyła lekki spadek, to ścieżka 2024 roku utrzymała swój stały 'bieg’ i we wrześniu nadal znajduje się w pobliżu ścieżek z poprzednich lat. Aktualny wynik 288 tys. ofert jest o 10 tys. wyższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Do poziomu z września 2022 roku brakuje teraz 25 tys. ofert a do września 2021 roku – 35 tys. ofert” – czytamy w raporcie
Partner outsourcing płac i kadr w Grant Thornton Magdalena Marcinowska wskazała, że trend przyrostu liczby nowych procesów rekrutacyjnych jest bardzo wyraźny i stabilny.
„To świetna wiadomość, bo pokazuje, że pracodawcy w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość – odczuwają wzrost popytu i wierzą, że jest to efekt długotrwały. Jest to z pewnością pewne wyzwanie dla firm, ponieważ muszą one walczyć o pracowników, co powoduje wzrost kosztów pracy, niemniej z punktu widzenia całej gospodarki jest to z pewnością lepsza sytuacja niż spadek popytu na pracę, który obserwowaliśmy jeszcze niespełna rok temu” – powiedziała Marcinowska, cytowana w raporcie.
We wrześniu 2024 roku największy wzrost liczby ofert pracy r/r zanotowano wśród zawodów medycznych – o 24%. Duży wzrost widoczny jest również wśród pracowników fizycznych (13%). Spadek popytu we wrześniu nastąpił wśród finansistów (-15% r/r), HR-owców (-10%) oraz wśród prawników (-7%), podano także.
„Choć w sektorach IT i HR, z którymi jestem najbliżej związany, nie dostrzegam jeszcze znaczącej poprawy, to optymizmem napawa wzrost liczby publikowanych ofert pracy w innych branżach, takich jak opieka zdrowotna czy prace fizyczne. W IT również można zauważyć subtelne odbicie, co może sugerować, że właśnie w tych kluczowych obszarach rynku pracy zaczyna kształtować się pozytywny trend” – skomentował CEO Element, System Rekrutacyjny Maciej Michalewski.
Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Część badania to analiza ilościowa zawartości ofert pracy przeprowadzona na losowej próbie 1000 nowych ofert opublikowanych na portalach Pracuj.pl i OLX.pl.
Źródło: ISBnews