Ambicją PKN Orlen jest, żeby w 2030 r. liczba stacji Orlen w Europie Środkowej wynosiła co najmniej tyle, ile założyliśmy w zaktualizowanej strategii, czyli 3 500, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.
„Uważam, że stacje detaliczne będą istnieć zawsze, tylko z czasem zmienią się ich uwarunkowania i potrzeby klienta. A my będziemy dobrze przygotowani, by na nie odpowiadać. Dziś sprzedajemy na stacjach głównie paliwa tradycyjne, za kilka lat zapewne w znacznie większym stopniu energię elektryczną, a za kilka dekad być może jeszcze coś innego. Dlatego moją ambicją jest zwiększenie liczby stacji w Grupie Orlen co najmniej do celu zapisanego w strategii do 2030 roku, na poziomie 3 500 placówek, i dynamiczny rozwój sieci zwłaszcza za granicą” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreślił, segment detaliczny jest ważny dla koncernu, ponieważ stanowi jego wizytówkę, a ponadto generuje systematycznie rosnącą sprzedaż, w tym pozapaliwowych produktów i usług.
„Dzięki temu inwestycje w detal przynoszą pewną i przewidywalną stopę zwrotu” – dodał.
W ocenie szefa koncernu, do połowy 2024 roku powinien zakończyć się proces operacyjnego przejmowania od Grupy MOL stacji na Węgrzech i ich rebranding. Natomiast na Słowacji proces przejmowania i rebrandowania stacji zakończy się już w połowie tego roku.
„Cały czas rośniemy także na innych rynkach, na których już jesteśmy obecni, choćby w Niemczech i Czechach, a nie wykluczamy także wejścia z detalem na kolejne rynki” – podsumował prezes.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews