Liczba transakcji fuzji i przejęć przeprowadzonych w Polsce w III kw. br. wyniosła 84, tj. była o 10 niższa niż rok wcześniej, podano w raporcie Navigator Capital i Fordata. W ujęciu branżowym dominowały sektory Media/IT/Telecom, Biotechnologia i ochrona zdrowia oraz przemysł.
„W III kwartale na rynku polskim odnotowaliśmy 84 ogłoszone transakcje fuzji i przejęć przedsiębiorstw. W analizowanym okresie byliśmy świadkami spadku liczby transakcji w ujęciu rok do roku o 10 transakcji. Wśród procesów akwizycyjnych, ogłoszonych w III kwartale br. najwyższą wartość miała inwestycja Qemetica, polskiej spółki chemicznej należącej do Kulczyk Investments, która przejęła operacyjną spółkę zależną PPG oraz zakłady produkcyjne w Holandii i USA. Kwota transakcji wyniosła ok. 1,2 mld zł” – powiedział M&A manager w Navigator Capital Group Artur Wilk, cytowany w raporcie „M&A Index Poland”.
W ramach transakcji polska grupa chemiczna przejmie niektóre aktywa oraz uzyskała prawa do prowadzenia działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w dwóch dodatkowych lokalizacjach w USA. Akwizycja ta jest jedną z największych tego typu transakcji przeprowadzonych przez polską spółkę w USA, podkreślił.
„Warto również wspomnieć o innym przejęciu zagranicznym dokonanym przez polski podmiot – nabyciu Thomas Cook Tourism, najstarszej na świecie marki turystycznej z Wielkiej Brytanii przez Grupę eSky. Polacy zamierzają wesprzeć brytyjską markę w dalszym rozwoju i wykorzystać jej doświadczenie do umocnienia swojej pozycji w Wielkiej Brytanii oraz Europie Zachodniej” – dodał manager.
Zgodnie z dotychczasowym trendem najwyższą liczbę transakcji odnotowuje się w sektorze TMT, do którego należało 18% celów transakcyjnych. Wciąż widać postępującą konsolidację rynku ochrony zdrowia i biotechnologii (11% podmiotów), którą można zaobserwować już od kilku kwartałów. Z trendu wyłamuje się jednak rynek FMCG, na którym w minionym kwartale zaobserwowaliśmy spowolnienie, wskazał dalej Wilk.
„Zarówno z perspektywy podmiotów przejmowanych, jak i kupujących, obserwujemy wzrost aktywności w branży przemysłowej i produkcyjnej. Trzy miesiące temu odpowiadały one w sumie za 11% podmiotów przejmowanych i 7% kupujących, a w analizowanym kwartale – 21% spółek przejmowanych i 17% kupujących. Oprócz wspomnianej już akwizycji Qemetica, warto wspomnieć o zwiększonej aktywności na rynku opakowań (sprzedaż Dot2Dot SA do belgijskiego Van Genechten Packaging przez Abris Capital Partners, sprzedaż polskich oddziałów Schumacher Packaging do hiszpańskiej Saica Group, czy sprzedaż S-Druk do Grupy Netbox)” – wymienił też manager.
Po stronie kupującej obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów finansowych. Odpowiadali oni za 13% transakcji po stronie kupującej, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rosnąca aktywność funduszy PE/VC to efekt większej dostępności kapitału oraz zwiększonego zainteresowania polskimi podmiotami. Fundusze te coraz częściej widzą potencjał w lokalnych spółkach z dynamicznie rozwijających się branż, które stają się atrakcyjnymi celami do akwizycji, zarówno w celach konsolidacyjnych, jak i rozwojowych, podał także.
Tradycyjnie dominującą grupą wśród sprzedających byli inwestorzy prywatni, odpowiadając za 71% przeprowadzonych procesów M&A. Wynik ten jest aż o 3 punkty procentowe niższy niż przed trzema miesiącami. Niewielki wzrost zaangażowania w procesy sprzedaży zaobserwowano wśród inwestorów finansowych, którzy byli stroną sprzedającą w przypadku 10% transakcji.
„Spadek liczby transakcji o 10 względem analogicznego okresu w ubiegłym roku nie jest zaskoczeniem, w szczególności biorąc pod uwagę analizę rynku w poprzednim kwartale. Czynniki wpływające na niższą aktywność rynku, takie jak niepewność makroekonomiczna czy relatywnie wysoki koszt finansowania wciąż oddziałują na decyzje podejmowane przez inwestorów i właścicieli firm. Wydaje się jednak, iż rynek najtrudniejszy moment ma już za sobą, o czym może świadczyć rosnąca aktywność funduszy private equity zaobserwowana w ostatnim czasie” – podsumował Wilk.
Źródło: ISBnews