Mo-Bruk zakończył zagospodarowywanie 1 193 ton odpadów nielegalnie zgromadzonych w miejscowości Brużyczka Mała (powiat zgierski) i rozpoczął podobne prace w Gorlicach w ramach kontraktu o wartości do 48,9 mln zł, gdzie znajduje się szacunkowo 5 000 ton odpadów, podała spółka.
Firma spodziewa się ogłaszania przez samorządy kolejnych przetargów dotyczących zagospodarowania „bomb ekologicznych” w kolejnych kwartałach, podano.
„W Polsce liczbę nielegalnych składowisk odpadów szacujemy na ponad 130. Ich zagospodarowanie potrwa co najmniej dekadę. Biorąc pod uwagę doświadczenie spółki w realizacji zadań tego typu, jak i zasoby operacyjne, spodziewamy się, że Mo-Bruk stanie się istotnym ogniwem w procesie likwidacji 'bomb ekologicznych’. Należy podkreślić, że zagospodarowanie odpadów nielegalnie zgromadzonych, ze względu na najwyższe procedury bezpieczeństwa, jak i niezbędne kompetencje, charakteryzują się wyższą rentownością w porównaniu z pozostałą działalnością spółki. Dotychczas udział tego typu zleceń w wynikach spółki był niewielki, ale w kolejnych latach może to być dodatkowy element wzrostu” – powiedział prezes Mo-Bruku Józef Mokrzycki, cytowany w komunikacie.
Aktualnie Mo-Bruk uczestniczy w czterech przetargach dotyczących zagospodarowania odpadów nielegalnie zgromadzonych. Podobne dwa postępowania są w trakcie przygotowania.
Usunięcie odpadów z obecnego miejsca ich zalegania w Gorlicach planowane jest do 15 listopada 2021 r., a ich zagospodarowanie do 30 lipca 2022 r. Zarówno Miasto Gorlice, jak i Starostwo Powiatowe w Zgierzu uzyskały dofinansowanie na realizację zadań z NFOŚiGW, podkreślono.
„Mo-Bruk konsekwentnie zwiększa portfel zamówień, zachowując dyscyplinę kosztową. Systematycznie pracuje także nad wzrostem efektywności procesu przetwarzania odpadów, m.in. w ramach działań B+R prowadzonych we własnym laboratorium. Opracowując bardziej nowoczesne procesy przetwarzania odpadów, poprawia zarówno wskaźniki finansowe, jak i przyczynia się do polepszenia jakości środowiska, wpisując się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym” – podsumowano.
Mo-Bruk w 2012 roku przeniósł się z NewConnect na rynek główny warszawskiej giełdy. Jego głównym biznesem jest gospodarka odpadami – zestalanie odpadów, produkcja paliwa alternatywnego i spalanie odpadów niebezpiecznych i medycznych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 130,57 mln zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews