Benefity pozapłacowe są sposobem pracodawców na zwiększenie konkurencyjności i retencji, a jednym z nich jest dofinansowywanie posiłków – na taki benefit liczy co trzeci zatrudniony, zaś otrzymuje go co dziesiąty, wynika z badania Sodexo Polska.
Od 1 września 2023 r. pracodawcy mogą przeznaczyć na żywienie każdego pracownika do 450 zł miesięcznie, bez konieczności odprowadzania od tej kwoty składek ZUS. Wcześniej stawka ta wynosiła 300 zł. Wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pracownicy zaś mają obowiązek odprowadzić od kwoty dofinansowania podatek dochodowy, podkreślono.
„Zauważamy duże zainteresowanie tym benefitem. Wśród klientów Sodexo, związanych w dużym stopniu z branżą produkcyjną, jedynie co trzeci nie dofinansowuje posiłków zatrudnionym. Tam, gdzie benefit ten jest dostępny, liczba pracowników korzystających z naszych restauracji wzrasta o 7 pkt proc. Pracownicy doceniają więc ten dodatek i chętnie z niego korzystają. Cieszy nas to tym bardziej, że według naszych badań jedynie co czwarty pracujący fizycznie ma zwyczaj jeść obiad w pracy. Benefit ten może być więc szansą na pozytywną zmianę nawyków, a także sposobem na wyróżnienie się firmy na tle innych” – powiedział food transformation director Sodexo Polska Marcin Grabiwoda, cytowany w komunikacie.
„Aż co dziesiąty pracownik nie je w pracy niczego, a posiłki niemal trzy razy częściej są pomijane przez pracowników fizycznych niż umysłowych. Z powodu innych obowiązków zatrudnionym brakuje też czasu po godzinach. Choć 81% badanych woli domowe posiłki, to co czwarty kupuje dania w sklepie, a co szósty korzysta z usług 'pana kanapki’. Dofinansowanie żywienia w połączeniu z restauracją pracowniczą może być więc dla pracowników cennym wsparciem. Jednocześnie co trzeci badany oczekuje wsparcia finansowego w obszarze żywienia, a tylko co dziesiąty je otrzymuje” – dodał.
Z raportu „Jak Polacy jedzą w pracy” przygotowanego przez Sodexo Polska i Antal wynika, że 58% zatrudnionych nie ma w pracy czasu na posiłek, a co piąty je bez przerywania swoich zadań. Jeśli znajdują chwilę na tę czynność, to krótką, która dla co drugiego badanego trwa mniej niż 15 minut. Kłopotliwy bywa również brak czasu na posiłek w ramach godzin pracy. Na problem ten wskazało 44% ankietowanych.
Źródło: ISBnews