Naprawa leja kotła bloku o mocy 910 MW w Jaworznie zostanie dokończona przez wykonawcę zastępczego. W związku z tym dokonano aktualizacji harmonogramu prac, potrwają one do piątku, 2 września, podał Tauron Polska Energia. Spółka szacuje, że na skutek postoju bloku od 6 sierpnia do 2 września 2022 r. (do godz. 23:00) marża pierwszego stopnia generowana przez blok będzie niższa o ok. 285 mln zł.
W osobnym komunikacie Rafako poinformowało, że Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) wstrzymała możliwość wejścia na teren bloku pracowników Rafako oraz spółki zależnej. Powyższe uniemożliwia Rafako dalsze prowadzenie prac przewidzianych kontraktem w tzw. okresie przejściowym, zaś spółce zależnej dalsze prowadzenie prac przewidzianych umową o prace eksploatacyjnej i koordynacyjne.
W związku z powyższym, stojąc na stanowisku o bezpodstawności i braku uzasadnienia przedmiotowego działania NJGT, Rafako oraz spółka zależna skierowały do NJGT wezwania do natychmiastowego umożliwienia realizacji prac będących przedmiotem odpowiednio kontraktu w tzw. okresie przejściowym i umowy o prace eksploatacyjne i koordynacyjne, podkreśliło Rafako.
„Kilkudniowe opóźnienie jest spowodowane postawą i działaniami Rafako. Nie możemy godzić się na działania mające na celu maksymalne wydłużenie czasu postoju bloku. W czwartek zdecydowaliśmy się na tzw. wykonawstwo zastępcze. To działanie mające na celu bezpieczne i jak najszybsze uruchomienie bloku. Wyznaczony wykonawca zastępczy był już wcześniej zaangażowany w wymienione prace, posiada pełną wiedzę na temat naprawianej instalacji i kompetencje, by skutecznie sfinalizować proces” – powiedziała rzeczniczka prasowa NJGT Patrycja Hamera, cytowana w komunikacie.
„Rafako nie odpowiedziało w wyznaczonym terminie na pismo, w którym zwróciliśmy się o potwierdzenie terminu zakończenia prac naprawczych. W tej sytuacji wdrożyliśmy w życie plan awaryjny. Wybór wykonawstwa zastępczego jest dowodem naszej determinacji, by jak najszybciej uruchomić blok 910 MW. Takie działania mieszczą się w zakresie realizacji naszych uprawnień kontraktowych” – dodała.
Prace prowadzone w obrębie leja kotła sprowadzają się do realizacji działań remontowych, mających na celu naprawę uszkodzonych elementów – niewielkich uszkodzeń w postaci rys i wgnieceń oraz odkształceń. W tym momencie nie ma miejsca żadne rozszczelnienie czy inna poważna awaria układu parowego kotła. Prace realizowane są w oparciu o technologię naprawy zaakceptowaną przez UDT.
Rafako oświadczyło, że nie zostało poinformowane o zaangażowaniu przez Tauron wykonawcy zastępczego.
„Jeśli ma to miejsce, to jest to działanie pozbawione podstaw prawnych i faktycznych, Rafako S.A. odpowiedziało na pismo Tauron dotyczące wykonania prac naprawczych w tym samym dniu, kiedy ono zostało skierowane, potwierdzając ich wykonywanie; Rafako S.A. do dnia wczorajszego, czyli piątku 26.08.2022 r. realizowało prace naprawcze, w uzgodnieniu z Urzędem Dozoru Technicznego, a wczoraj – bez wskazania podstaw i z zaskoczenia – nasi pracownicy nie zostali wpuszczeni na teren obiektu, nie mogli także zabrać urządzeń i majątku, stanowiącego własność Rafako S.A., zmuszeni zostaliśmy do zaprzestania prowadzenia prac i zabezpieczenia obiektu, bez informacji czy uzasadnienia takiego stanu rzeczy” – czytamy w stanowisku Rafako.
Rafako stwierdza też, że nie jest prawdą, iż opóźnienie w realizacji kontraktu jest spowodowane działaniami spółki.
„Opóźnienie wynika wyłącznie z niedostarczenia przez Tauron odpowiedniego węgla, związany z tym brak możliwości przeprowadzenia testów, awarii i konieczności napraw leja” – czytamy dalej.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Rafako jest producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 537 mln zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews