W Polsce jest wielu przedsiębiorców, którzy e-faktury wystawiają już od dawna. Dotyczy to np. właścicieli firm, którzy dokument wysyłają w formie elektronicznej, choćby w formacie PDF. Polski rząd wprowadza jednak poważne, daleko idące zmiany, zgodnie z którymi fakturowanie elektroniczne w naszym kraju ma zostać ściśle ustrukturyzowane. Odbywać się ono ma przez specjalny, rządowy system lub intuicyjne, komercyjne programy umożliwiające szybkie wystawianie oraz odbieranie e-faktur. Co to wszystko znaczy dla przedsiębiorców i jak już wkrótce zmieni się prowadzenie firmowej dokumentacji?
E-faktury będą obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dn. 29.10.2021 roku, dotyczącą zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nowymi zapisami, od pierwszego dnia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z ustrukturyzowanych e-faktur, ale na razie jest to w pełni dobrowolne. Sytuacja ta zmieni się natomiast już za rok. Od 1.01.2023 roku wystawianie i odbieranie takich dokumentów elektronicznych będzie obowiązkowe dla każdego płatnika VAT. Dotyczyło to będzie zarówno potężnych firm, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Modernizacja opierać się ma na Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), do którego nieograniczony i bezpłatny dostęp ma mieć każdy przedsiębiorca. Co więcej, osoby prowadzące jednoosobową działalność automatycznie otrzymają do niego uprawnienia. Rząd podkreślił jednak, że każdy będzie miał możliwość upoważnienia do wystawiania i odbierania e-faktur także innych osób, dzięki czemu nadal możliwe będzie korzystanie z usług księgowych czy biur rachunkowych. Fakturowanie będzie mogło odbywać się również przy użyciu komercyjnych, wygodnych i intuicyjnych narzędzi, takich jak np. aplikacja do faktur Taxon.
Na czym będzie polegał Krajowy System e-Faktur?
W Krajowym Systemie e-Faktur konto indywidualne ma otrzymać każdy przedsiębiorca. Za jego pośrednictwem możliwe będzie zarówno wystawianie ustrukturyzowanych e-faktur w formacie XML, jak i ich otrzymywanie. Odbiorca dokumentu będzie musiał oczywiście go zaakceptować, a cała procedura zostanie przeprowadzona tak, jak te stosowane obecnie w przypadku fakturowania elektronicznego. Skąd jednak tak ogromna zmiana i decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości o wprowadzeniu nowego rozwiązania?
KSeF ma być gwarancją bezpieczeństwa dla przedsiębiorców, a jednocześnie stanowić ochronę przed różnego rodzaju oszustwami dla państwa. Ponadto ustrukturyzowana forma e-faktur ma poprawić czytelność dokumentów, stanowić ułatwienie dla fiskusa oraz uprościć płatności między współpracującymi firmami. Celem jest też stworzenie środowiska, które będzie niwelowało popełnianie błędów w rozliczeniach podatku VAT. Wszystkie e-faktury firmy będą zgromadzone w jednym miejscu, co domyślnie powinno usprawnić prowadzenie działalności, a także zapewnić łatwiejszy dostęp do wszystkich dokumentów związanych z płatnościami.
Zalety Krajowego Systemu e-Faktur dla przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów wskazuje wiele mocnych stron Krajowego Systemu e-Faktur, które mają do niego przekonać przedsiębiorców. Rząd zachęca do korzystania z KSeF już teraz, gdy jeszcze nie jest to obowiązkowe, by właściciele firm mogli przekonać się, jak jest to pożyteczne rozwiązanie. Jako jego główne zalety wymieniane są np.:
- bezpieczeństwo związane z realizacją wszystkich transakcji w obrębie jednego systemu;
- zniesienie obowiązku archiwizacji dokumentów przez przedsiębiorców – dane przechowywane będą przez 10 lat w systemie;
- szybszy zwrot VAT – z 60 na 40 dni;
- wygoda użytkowania i większa funkcjonalność – e-faktury nie ulegną przypadkiem zniszczeniu i się nie zgubią;
- szybsze załatwianie formalności – wszystko realizowane będzie w ramach jednego systemu, dzięki czemu procesy przesyłu danych zajmą mniej czasu.
Oczywiście wprowadzenie jednolitego, rządowego systemu, niesie także szereg korzyści dla naszego państwa. Przede wszystkim mowa o skuteczniejszej walce z oszustwami podatkowymi oraz celowymi nieprawidłowościami w rozliczeniach. Krajowy System e-Faktur ma skutecznie uszczelnić podatek VAT, co przełoży się na większe wpływy do skarbu państwa.
Z aplikacją Taxon wystawisz wszystkie e-faktury bez żadnego problemu
Wprowadzenie obowiązkowych e-faktur wywołuje niepokój u wielu przedsiębiorców. Korzystanie z rządowego systemu może nie być łatwe i szybkie – przynajmniej na początku. Na szczęście z pomocą przychodzą rozwiązania takie jak aplikacja Taxon. Jest to narzędzie pozwalające na błyskawiczne i bezproblemowe zarządzanie dokumentami, zgodnymi z wprowadzanymi przez rząd zmianami. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się rozliczeniami i formalnościami. Został przygotowany w taki sposób, aby każdy właściciel firmy poradził sobie ze wszystkim bez najmniejszego problemu.
Artykuł sponsorowany