Od początku działania e-Doręczeń (tj. od stycznia br.) nadano ponad 11 mln przesyłek w ramach systemu – 9 mln przesyłek nadano za pośrednictwem Powszechnej Usługi Hybrydowej (PUH), a ponad 2 mln za pomocą Publicznej Usługi Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE), podała Poczta Polska.
Publiczna Usługa Hybrydowa polega na nadaniu, np. przez urząd miasta, elektronicznej wiadomości do obywatela oraz wydrukowaniu jej i tradycyjnemu dostarczeniu przez Pocztę Polską – w przypadku, gdy odbiorca nie zarejestrował się jeszcze w systemie e-Doręczeń. Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektrycznego jest w pełni cyfrowa i działa, gdy nadawca i odbiorca korzystają z systemu e-Doręczeń, wyjaśniono.
„Od 1 stycznia system e-Doręczeń stał się obowiązkowym narzędziem komunikacji dla urzędów oraz zawodów zaufania publicznego (np. adwokatów, radców prawnych, księgowych itp.). Wprowadzenie tego wymogu jest częścią szerszego planu cyfryzacji usług publicznych, mającego na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa wymiany dokumentów między instytucjami a obywatelami oraz przedsiębiorstwami” – czytamy w komunikacie.
Rozszerzając zakres obowiązku, od 1 kwietnia 2025 roku system e-Doręczeń obejmuje również przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). To krok w procesie cyfryzacji i modernizacji komunikacji między sektorem publicznym a prywatnym, podkreśliła Poczta.
„Następnym etapem implementacji systemu e-Doręczeń będzie jego obowiązkowe wprowadzenie od 1 lipca dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i dokonujących w nim zmian” – zapowiedziano także.
Z początkiem 2025 roku system e-Doręczenia zaczął powszechnie obowiązywać jako elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Od 1 stycznia większość urzędów, instytucji i zawodów zaufania publicznego musi udostępnić obywatelom opcję prowadzenia korespondencji poprzez nowy system. Oznacza to – jak podkreślał wcześniej resort cyfryzacji – zarówno możliwość odbierania, jak i wysyłania doręczeń w formie cyfrowej.
Poczta Polska posiada ok. 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych. Jest jednym z polskich liderów usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych oraz narodowym operatorem pocztowym.
Źródło: ISBnews