Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na WIRON na koniec 2027 r. (z planowanego 2025 r.) głównie z powodu problemów z zastąpieniem nowym wskaźnikiem istniejących obecnie umów, opartych na wskaźniku WIBOR, wynika z nieoficjalnych informacji Business Insider Polska. Jak podkreśla portal, to ogromna część rynku – instrumenty te opiewają na ponad 10 bln zł.
KS NGR uzasadnił zmianę harmonogramu chęcią ograniczenia ryzyka związanego z reformą stawek referencyjnych. Podano, że zidentyfikowano specyficzne dla polskiego rynku wyzwania, wynikające ze skali oraz struktury umów i instrumentów wykorzystujących WIBOR, które generować mogą ryzyka dla przeprowadzenia bezpiecznej konwersji. Sprawę skomplikowała również duża zmienność stóp procentowych (reformy tego typu bezpieczniej prowadzi się przy stabilnym koszcie pieniądza), przypomniano.
„Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że głównym problemem okazał się tzw. spread korygujący. O obawach rynku z nim związanych pisaliśmy wiosną tego roku. Pojawiły się wtedy pierwsze sugestie, że być może nie uda się przeprowadzić reformy w pierwotnie zakładanym terminie” – czytamy w artykule.
„Od paru miesięcy w KS NGR głównym tematem dyskusji była tranzycja stawek w istniejącym portfelu. To najtrudniejszy element układanki. Szczególnie że to ogromny rynek: kredyty i obligacje oraz instrumenty pochodne oparte na wskaźnikach WIBOR są warte łącznie około 10-11 bln zł. Dlatego ostatnie analizy dotyczyły tego, jak zmienność stóp procentowych wpłynie na reformę i czy spread korygujący zapewni neutralność ekonomiczną obu stron kontraktów” – powiedziała portalowi osoba będąca blisko tego procesu, zastrzegając zachowanie anonimowości.
Spread korygujący ma wyrównać różnice w oprocentowaniu i zapewnić neutralność reformy dla obu stron kontraktu. Chodzi o to, aby np. oprocentowanie obligacji czy kredytu nie spadło albo nie wzrosło po zamianie w umowie WIBOR-u na WIRON. Spread jest wymagany przez unijne rozporządzenie BMR. „Sęk w tym, że nie zawsze neutralność ekonomiczna mogłaby zostać zachowana nawet przy wprowadzeniu spreadu korygującego” – wskazał Business Insider.
„O ile w niektórych analizowanych scenariuszach – zależnych od ścieżki stóp procentowych i sposobu przeprowadzenia konwersji – transfer wartości byłby zbliżony do zera, a to bardzo pozytywny wynik, to były też takie scenariusze, w których różnice sięgałyby kilku, a nawet kilkunastu miliardów złotych, a to byłoby ryzykowne dla wszystkich stron procesu” – wyjaśnił rozmówca portalu.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych, która została powołana w związku z reformą wskaźników referencyjnych w Polsce, we wrześniu 2022 roku zaakceptował Mapę Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez nowy wskaźnik referencyjny. Zgodnie z jej poprzednią wersją wskaźniki WIBOR i WIBID miały przestać być publikowane w 2025 r. Zgodnie z tym dokumentem zamiana WIBOR na WIRON w istniejących umowach miała nastąpić w 2024 r.
Źródło: ISBnews