Zwiększenie obciążalności linii z 40 stopni Celsjusza do 60 lub 80 stopni Celsjusza to najprostszy i najtańszy sposób powiększenia możliwości przesyłowych, wynika z raportu „Więcej OZE w sieci”, opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).
„Główne problemy z przyłączeniem OZE do sieci polegają na złym stanie technicznym sieci, występującym przeciążeniom linii oraz rezerwowaniu mocy dla morskich farm wiatrowych. A mamy wykonać skok, polegający na podwojeniu mocy z OZE do 2030 roku. Wskazujemy na 12 ścieżek rozwiązań, które pozwolą zwiększyć możliwości przyłączeniowe w sposób niskokosztowy lub wręcz bezkosztowy” – powiedział prezes PSEW Janusz Gajowiecki podczas prezentacji raportu.
Jak ocenił główny autor raportu, prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie możliwości przyłączeniowych jest eliminacja barier inwestycyjnych w zakresie efektywnego zwiększania obciążalności linii z 40 do 80 stopni Celsjusza.
Według niego, problematyczna jest także interpretacja stanu obciążeń linii napowietrznych, bo przekroczenie długotrwałej obciążalności linii o 0,5% dyskwalifikuje możliwość dodania mocy, podczas gdy z analiz wynika, że nawet 5-10% przeciążenia nie skutkuje zagrożeniem bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.
Kolejnym sposobem jest współdzielenie infrastruktury sieciowej, szczególnie przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne (tzw. cable pooling).
„Do około 1/3-1/4 elektrowni wiatrowych można podłączyć elektrownie fotowoltaiczne, co oznaczałoby uwolnienie nawet kilku tysięcy megawatów mocy” – podkreślił Kacejko.
Raport wskazuje też na konieczność stworzenia warunków prawnych do wykorzystania rozwiązań opartych na linii bezpośredniej oraz wprowadzenie zachęt finansowych do operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) do redukcji liczby odmów przyłączenia źródeł OZE.
„Takie zachęty miałyby służyć bardziej racjonalnej ocenie możliwości przyłączania i pobudzeniu inwestycji w rozwój infrastruktury elektroenergetycznej” – podsumował autor raportu.
Źródło: ISBnews