Orlen odkrył nowe złoże gazu Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce o szacunkowych zasobach ponad 235 mln m3, podała spółka. Szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w tym regionie. Orlen eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i będzie poszukiwać kolejnych.
Złoże Siedlemin zostało odkryte w ramach wspólnego projektu Orlenu i Orlen Upstream Polska na głębokości ok. 3 km. Wiercenie otworu poszukiwawczego zrealizowała spółka Exalo Drilling z Grupy Orlen. Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m3.
„Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie Orlen wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na odnawialnych źródłach energii. Działalność wydobywcza Orlenu przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom” – powiedział członek zarządu Orlenu ds. wydobycia Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.
Złoże Siedlemin znajduje się w rejonie o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów. Potwierdzają to wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i odkryte złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.
Orlen planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa. Dzięki temu spółka może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów, podkreślono również.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews