Pekabex spodziewa się poprawy koniunktury w ciągu około 3 miesięcy. Spółka ocenia, że portfel zamówień jest rentowny, poinformowali członkowie zarządu.
„Wygląda na to, że teraz dotykamy chyba dna tej koniunktury, a nasze tematy były pozyskiwane jeszcze wcześniej. Mówiąc: teraz, mam na myśli trzy miesiące do końca wakacji. Przypuszczam, że we wrześniu możemy się spodziewać jakiegoś zwrotu akcji” – powiedział prezes Robert Jędrzejowski podczas konferencji prasowej.
„Nie oceniamy sytuacji, że siedzimy na wielkim backlogu, który okaże się nierentowny, w przypadku tych zmian. Te zmiany też nie wiem, czy będą bardzo gwałtowne. Dzisiaj, mimo, że zaczyna się lato nie ma ruchu w górę, jeżeli chodzi o ceny usług budowlanych, wręcz przeciwnie” – dodał.
Z kolei wiceprezes Beata Żaczek podkreśliła, że „marżowość na portfelu jest wyższa niż marżowość na portfelu z końca 2023 r.”
Prezes ocenił, że w segmencie prefabrykacji produkcja będzie rosła. „Pozyskaliśmy kilka kontraktów, to nie są małe kwoty. Mimo, że na rynku jest dość ciężko, my potrafimy działać na trochę innych zasadach” – powiedział.
„Myślę, że za chwilę będą już widoczne, […] państwo zobaczą to już w najbliższych miesiącach” – dodała Żaczek, pytana, w jakim horyzoncie czasowym produkcja w ujęciu wolumenowym może wyjść na trwałe dodatnie dynamiki.
Jednocześnie zarząd poinformował, że marżowość prefabrykacji „zaczyna odbijać”.
Wysokość capeksu w br. będzie zależała od pozyskanych dofinansowań.
„To będzie zależało, czy uda nam się pozyskać dofinansowanie na projekty. Jeśli uda się, capex będzie trochę większy; jeśli nie uda się, to jest rząd wielkości 30-paru milionów złotych, razem z tą częścią wymiany” – powiedziała Żaczek.
„Na razie pierwszą rzeczą, nad którą pracujemy, to jest kolejna linia do ścian w Mszczonowie” – dodał Jędrzejowski.
W komentarzu do wyników za I kwartał spółka podała, że może się pochwalić największym jak dotąd portfelem zleceń, który na koniec marca br. był wyższy r/r o ponad 90% i wynosił 1,85 mld zł. Kwota do realizacji w tym roku to 1,15 mld zł.
Spadek przychodów o 16,15% r/r w I kw. dotyczył głównie segmentu realizacja kontraktów – prefabrykacja (spadek o 60,6 mln zł). Produkcja zrealizowana przez Grupę Pekabex od stycznia do marca 2024 r. wyniosła 44 260,6 m3 podczas gdy w analogicznym okresie 2023 roku było to 57 544,5 m3, a w 2022 roku 68 361,6 m3.
Zarząd podkreślał, że zarówno druga połowa ubiegłego roku, jak również pierwsze miesiące 2024 roku były niezwykle trudne dla całej branży budowlanej, pogorszenie klimatu inwestycyjnego było bardzo widoczne. Wciąż wysoka inflacja, stopy procentowe oraz zmieniające się czynniki geopolityczne nie wpływały pozytywnie na ożywienie nastrojów inwestycyjnych. Ze względu na ograniczoną liczbę kontraktów na rynku polskim i europejskim nastąpiła duża konkurencyjność i walka o zlecenia. Spółka odczuła również skutki kryzysu nieruchomościowego i spadki cen w Zachodniej Europie, szczególnie w Niemczech i Szwecji.
Grupa Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, jak również kompleksową budowę obiektów „pod klucz” oraz rozwija działalność deweloperską. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews