Pfeifer & Langen Polska prowadzi inwestycje prowadzące do zmniejszenia zużycia energii we wszystkich zakładach. W trzech z czterech cukrowni przejdzie z węgla na gaz od 2024 r., a docelowo chce odejść od paliw kopalnych, poinformował w rozmowie z ISBiznes.pl prezes Roman Kubiak. Firma liczy, że z czasem gaz ziemny zastąpi biogazem.
„We wszystkich zakładach prowadzimy inwestycje, które prowadzą do zmniejszenia zużycia energii. Wprowadzamy energooszczędne rozwiązania na każdym etapie produkcji, od pola, przez produkcję cukru po transport do sklepów i hurtowni. Co jest dla nas bardzo ważne – to wszystko zmniejsza negatywny wpływ naszych działań na klimat i na środowisko” – powiedział Kubiak w rozmowie z ISBiznes.pl.
Podkreślił, że firma realizuje również bardzo duży projekt przebudowy energetycznej swoich zakładów.
„W trzech z czterech naszych cukrowni przechodzimy z węgla na gaz od 2024 r., a docelowo chcemy odejść od paliw kopalnych, jeśli będą takie możliwości. Gaz jest oczywiście paliwem kopalnym, ale znacznie mniej emisyjnym niż węgiel. Traktujemy go jako etap przejściowy do gospodarki bezemisyjnej. Wiemy, że będziemy szukać technologii pozwalających na wytwarzanie energii jak najbardziej neutralnej dla środowiska. Ale poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii wymaga czasu” – dodał prezes.
Pfeifer & Langen Polska liczy też, że z czasem gaz ziemny zastąpi biogazem.
„Przy ścisłym związku z rolnictwem mamy duży potencjał rozwoju biogazu z produktów ubocznych, chodzi przede wszystkim o wysłodki buraczane. To zwiększa opłacalność i sprawia, że poczynione obecnie inwestycje są perspektywiczne” – wyjaśnił Kubiak.
„Chcę też podkreślić, że jako biznes mamy obowiązek realizowania strategii, które mają nas prowadzić do obniżania naszego wpływu na klimat. To nasza odpowiedzialność za życie przyszłych pokoleń. A poza tym negatywne zmiany klimatu zagrażają również działalności gospodarczej. Także naszej” – podsumował prezes.
Pfeifer &Langen Polska to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zakłady firmy – cukrownie: Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka oraz Środa Wielkopolska – produkują rocznie ponad 600 tys. ton cukru sprzedawanego pod znaną marką Diamant.
Źródło: ISBnews