PKO Bank Polski od maja obserwuje systematyczny spadek liczby pozwów klientów z kredytami FX i liczy na utrzymanie tego trendu, poinformował wiceprezes Piotr Mazur. Zakłada jednak, że przy scenariuszu dalszego wzrostu stóp procentowych odsetek klientów, którzy zdecydują się na ugody może spadać.
„Mamy już ponad 12 tys. wniosków o mediacje, co najważniejsze – mamy już 500 pozytywnie zakończonych mediacji i tylko 36 takich przypadków, gdzie klienci nie zdecydowali się na propozycję, którą im złożyliśmy. To jest bardzo dobry efekt w połączeniu z tym, że od maja obserwujemy systematyczny spadek pozwów. Wydaje się, że te kwestie są mocno ze sobą powiązane, że klienci czekali, że PKO Bank Polski wyjdzie z propozycją, wstrzymywali się od maja z decyzjami co do pójścia w kierunku rozwiązań sądowych. Widzimy to po tym spadku” – powiedział Mazur podczas wideokonferencji.
Liczba nowych pozwów w III kw. br. wyniosła 1 847 sztuk wobec 2 040 w II kw. i 1 597 w I kw. br.
„Mam nadzieję, że ten trend będzie kontynuowany i że klienci wybiorą ścieżkę ugodową. Tym bardziej, że PKO Bank Polski ponosi wszelkie koszty związane z wejściem w ugody” – zaznaczył.
Jak poinformował Mazur, podwyżki stóp procentowych nie mają obecnie bezpośredniego wpływu na realizację programu ugód z klientami.
„Natomiast patrzymy na zachowanie klientów i mamy tutaj pewne obawy, czy część klientów, biorąc pod uwagę potencjalny dalszy wzrost stóp procentowych, nie będzie się obawiała przejścia z kredytu walutowego na kredyt złotówkowy” – dodał.
Jak przypomniał, w pierwotnym wariancie bank szacował, że odsetek klientów, którzy zdecydują się na ugody wyniesie od 70% do 80%.
„W tej chwili byłbym bardziej ostrożny, myślę, że to może być niżej, w zależności od zachowania się poziomu stóp procentowych. Jeśli sytuacja się unormuje, inflacja będzie spadać i stopy również się ustabilizują, to ten procent będzie rósł, jeśli będzie sytuacja odwrotna – może spadać” – powiedział Mazur.
Na koniec III kw. br. przeciwko PKO BP toczyło się 10 815 postępowań sądowych, związanych z kredytami FX o łącznej wartości 3,26 mld zł.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
Źródło: ISBnews