Sieć instalacji fotowoltaicznych PKP Energetyka wzrosła do 360 podstacji, na których pracuje 11 000 m2 paneli. Umożliwia to wyprodukowanie prawie 2 GWh czystej energii rocznie, podała spółka. Projekt budowy kilkuset instalacji został zrealizowany w niewiele ponad 18 miesięcy kosztem 15 mln zł.
„Projekt objął większość technicznie możliwych lokalizacji. 360 instalacji to przede wszystkim dachy podstacji trakcyjnych (227 budynków), ale też tereny wokół budynków (133 miejsca). Najwięcej mini-farm PV jest w województwie wielkopolskim i dolnośląskim (odpowiednio 51 i 42 instalacje). Usytuowanie każdej instalacji dobrano indywidualnie, tak aby uzyskać jak największą efektywność i wydajność. Same panele zostały zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska. Firma wybrała technologię polikrystaliczną, zmniejszającą efekt 'tafli wodnej’ i bezpieczną dla ptaków. Moc jednego zestawu to 6 kW, a łączny potencjał produkcji zielonej energii wynosi 2GWh rocznie, czyli tyle, ile zużywa 1000 gospodarstw domowych. Budżet inwestycji to ponad 15 mln zł” – czytamy w komunikacie.
Długoterminowa strategia PKP Energetyka zakłada, że do 2030 roku firma zmniejszy swój ślad węglowy o 85% i stanie się neutralna klimatycznie w zakresie emisji bezpośrednich i pośrednich, przypomniano.
Grupa Kapitałowa PKP Energetyka to jedna z większych z firm energetycznych w Polsce. Odpowiada za niezawodność i jakość dostaw energii dla transportu kolejowego.
Źródło: ISBnews