Poczta Polska w ramach projektu naukowo-badawczego współfinansowanego w kwocie ponad 6 mln zł przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przetestuje możliwość wprowadzenia systemu radiowej identyfikacji danych, czyli RFID, podała Poczta. Oddanie do użytku systemu do testów zaplanowane jest na przełom maja i czerwca.
W sortowniach WER Pruszcz Gdański, WER Zabrze i WER Szczecin operator pocztowy przetestuje możliwość wprowadzenia systemu radiowej identyfikacji danych, czyli RFID. Jego wyniki będą podstawą do podjęcia decyzji o wprowadzeniu tej technologii na szeroką skalę. Pocztowcy sprawdzą, w jakim stopniu wpłynie ona na poprawę jakości opracowywania przesyłek i terminowość ich doręczania, jak również na bezpieczeństwo obrotu pocztowego, podano.
„Podstawą funkcjonowania sprawnego systemu logistycznego jest przede wszystkim bieżąca i szybka informacja o przebiegu całego procesu. Jest to szczególnie ważne w przypadku realizacji usług pocztowych w tak rozległej sieci logistycznej, jaką posiada Poczta Polska. W przypadku przesyłek rejestrowanych (np. listy polecone, paczki) korzystamy z monitoringu, a dane pozyskujemy dzięki skanowaniu kodów kreskowych, umieszczonych na przesyłkach i ładunkach” – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, cytowany w komunikacie.
Bezstykowa, pasywna identyfikacja radiowa (RFID) może zastąpić aktualnie stosowaną w Poczcie rejestrację zdarzeń za pomocą skanerów kodów dwuwymiarowych. To nowocześniejsze rozwiązanie pozwoli na generowanie informacji zarządczej identyfikującej przesyłki w czasie rzeczywistym, szybsze opracowywanie przesyłek, zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich wskaźników jakościowych, rozwój i wprowadzanie nowych usług, podkreślono.
„Dzięki zastosowaniu RFID przesyłkę będzie można śledzić na każdym etapie jej podróży, na bieżąco reagując na zakłócenia w łańcuchu logistycznym, by jeszcze lepiej spełniał on swoje zadania, a klient sprawniej otrzymywał przesyłki. To kolejne zadanie realizowane w ramach strategii Poczty Polskiej na lata 2021-2023. Testowane rozwiązania RFID prowadzą do uproszczenia procesu opracowywania przesyłek, z którego wyeliminowany zostanie czynnik ludzki. W przypadku udanych testów i wprowadzenia technologii RFID w skali całej firmy pracownicy nie będą musieli skanować przesyłek ręcznie. Wady i zalety tego systemu Poczta sprawdzi w cyklu testów planowanych w ciągu roku” – czytamy w komunikacie.
Poczta Polska to największy polski pracodawca zatrudniający ponad 80 tys. pracowników w całym kraju. Posiada największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w kraju, obejmującą ponad 7,6 tys. placówek.
Źródło: ISBnews