Aktualnie prowadzone w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) prace zmierzające do wypracowania strategii transformacji energetyki nie mają na celu przejęcia grupy kapitałowej Tauron przez grupę kapitałową PGE, wynika z informacji przekazanych ISBnews przez resort.
„Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) prowadzi intensywne prace koncepcyjne, analityczne i nadzorcze zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sektora górniczo-energetycznego w Polsce poprzez wypracowanie strategii transformacji energetyki” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa na pytanie ISBnews w sprawie ewentualnego przejęcia grupy Tauron przez grupę PGE.
Pismo w sprawie ewentualnego przejęcia Tauronu przez PGE skierowała wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego Solidarność Śląsko-Dąbrowska.
MAP wskazał także, że „najważniejszym elementem jest wydzielenie aktywów ze spółek energetycznych, zarówno z GK PGE, jak i GK Tauron. Obecnie analizowane są różne scenariusze optymalizacji portfela aktywów wytwórczych”.
Resort zaznaczył, że przed ukończeniem analiz i wypracowaniem docelowej koncepcji ujawnienie szczegółów, w tym perspektywy czasowej przeprowadzenia procesu mogłoby spowodować zbędne spekulacje.
„Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazuje, że aktualnie prowadzone prace nie mają na celu przejęcia grupy kapitałowej Tauron przez grupę kapitałową PGE” – podsumowano.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews