Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) w sprawie przejęcia bezpośredniej kontroli nad Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz pośredniej kontroli nad Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie, podał urząd.
„Planowana koncentracja polega na przejęciu przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna kontroli bezpośredniej nad Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz pośredniej nad Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie, co stanowi formę koncentracji określoną w art. 13 ust. 2 punkt 3) Ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów” – czytamy w komunikacie.
Wniosek wpłynął 12 września, sprawa jest w toku.
Wcześniej PZU informowało, że zawarło z Orlenem warunkową umowę nabycia wszystkich udziałów w Polskim Gazie Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Polskim Gazie Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie, a realizacja umowy pozwoli zwiększyć przypis składki grupy o 180 mln zł.
Umowa to wypełnienie postanowień listu intencyjnego z 9 listopada 2022 r., w którym PZU zadeklarował chęć nabycia, a PKN Orlen zbycia 100% udziałów Polskiego Gazu TUW, które jest także właścicielem Polskiego Gazu TUW na Życie. Transakcja obejmuje też trzyletnią umowę ramową, regulującą warunki współpracy obu stron, w tym realizację odnowień polis ubezpieczeniowych znajdujących się obecnie w portfelach PG TUW i PG TUW na Życie.
Zakończenie procesu przejęcia Polski Gaz TUW przez PZU planowane jest na grudzień br.
Polski Gaz TUW zapewnia kompleksową obsługę ubezpieczeniową dla branży gazowniczej i energetycznej od 2016 r. Został założony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które od 2 listopada 2022 r. jest częścią Grupy Orlen. Towarzystwo oferuje m.in. ubezpieczenia mienia, komunikacyjne, OC i ochronę prawną dla firm z branży gazowniczej i wydobywczej oraz produkty dotyczące bezpieczeństwa osobistego dla klientów indywidualnych.
Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie prowadzi działalność operacyjną od grudnia 2019 r. Został utworzone przez PG TUW w celu zawierania umów grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w formie pracowniczego programu emerytalnego dla spółek z Grupy Orlen.
Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wyniosła 436,12 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
Źródło: ISBnews