Przewaga materiałów drukowanych we wszelkiego rodzaju działaniach marketingowych polega tym, że aktywizują one więcej zmysłów niż materiały zamieszczone w internecie, a przede wszystkim angażują zmysł dotyku.
Wybór odpowiedniego nośnika
Przygotowując materiały do wydruku, dbamy o odpowiednią treść komunikatu oraz o jego formę wizualną. Staramy się, aby był merytorycznie i wizualnie adekwatny do komunikacyjnego celu, do profilu potencjalnego odbiorcy oraz do charakteru działań. Wielu z nas zapomina jednak o tym, że nośnik również ma znaczenie nie tylko w kontekście wielkości wydruku oraz sposobu prezentacji. Liczy się każdy detal: rodzaj papieru, jego faktura, to, czy będzie matowy, czy błyszczący, śliski, czy chropowaty, cienki, czy gruby. Podczas wyboru odpowiedniej drukarni warto sprawdzić, jak wiele różnych rodzajów papieru oferuje. W dzisiejszych czasach, gdy każda profesjonalna drukarnia ma swoją stronę internetową, to nie jest problematyczne. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę drukarni oraz nazwę papieru, który nas interesuje. To może być fraza typu: „czy w JKB Print jest papier kredowy”. Jeśli strona internetowa jest dobrze zrobiona, to bez trudu znajdziemy informację o innych dostępnych nośnikach.
Rodzaj papieru a idee firmy
Współcześnie wiele marek buduje swoją tożsamość na podstawie troski o ekologię. To z jednej strony bardzo ważne, bo adekwatne do istotnych problemów ludzkości, a z drugiej bardzo atrakcyjne dla odbiorców. Jeśli ktoś przejmuje się losem planety, to chętniej wybiera produkty oferowane przez firmy, które też się nim przejmują. W tym przypadku naprawdę każdy detal ma znaczenie. Dużym błędem byłoby wydrukowanie materiałów na papierze, który nie jest ekologiczny. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas drukarnia oferuje papier ekologiczny. W tym celu możemy albo skontaktować się z wybraną drukarnią, albo wpisać jej nazwę w wyszukiwarkę i dodać frazę „papier ekologiczny”.
JKB Print. Papier, który mówi
Każdy papier mówi odbiorcy coś innego. Ta komunikacja odbywa się zarówno na poziomie odczuwania, relacji dłoni i papieru, tego, czy wygodnie się go trzyma, czy jest przyjemny w dotyku, czy czymś specyficznym się wyróżnia. Każdy papier inaczej też reaguje na światło, a przez to inaczej prezentują się na nim dane treści wizualne. Na papierze matowym kolory wyglądają odmiennie niż na papierze błyszczącym. Niektóre rodzaje papieru kojarzą nam się z czymś bardziej wartościowym albo mniej. Jeśli drukujemy wizytówki albo zaproszenia ślubne, to papier nie może być zbyt cienki i marnej jakości. Jeśli drukujemy zwykłe ulotki, to możemy sobie pozwolić na papier o odmiennym charakterze, nieco mniej ekskluzywny. Wszystko zależy od tego, co chcemy zakomunikować.
Materiał Partnera