Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Udział Rzeczypospolitej Polskiej w Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w latach 2019-2021, dostosowując program udziału Polski w Expo 2020 do decyzji o przesunięciu o rok terminu organizacji tej wystawy, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Projekt nowelizacji uchwały został przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.
„W związku z COVID-19 i nowym terminem Expo 2020 w koncepcji programowej uwzględniono m.in. obecne realia gospodarcze oraz nowe zasady funkcjonowania społecznego, a także dokonanie zmian w harmonogramie realizacji projektu. W odniesieniu do udziału Polski w wystawie główny nacisk położono na zrewidowanie obszaru promocji gospodarczej. Szczególnego znaczenia nabiera tworzenie nowych szans, jakie dla polskich przedsiębiorców stwarza udział Polski w Expo 2020 w Dubaju w kontekście walki z gospodarczymi skutkami pandemii” – czytamy w komunikacie.
Główne cele udziału Polski w Expo 2020 to:
- promocja gospodarcza: wzmocnienie kontaktów gospodarczych Polski z Państwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (krajem-gospodarzem wystawy) oraz całym rejonem Bliskiego Wschodu – w szczególności, jeśli chodzi o wspieranie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych, a także w zakresie współpracy naukowej;
- wsparcie polskich przedsiębiorców w walce z gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19;
- kształtowanie wizerunku Polski w obszarach związanych z tematem przewodnim wystawy;
- efekt 'halo’: zbudowanie marki i rozpoznawalności Polski poprzez inicjowanie działań z wielu obszarów i dotarcie tym samym do różnych grup docelowych” – czytamy w komunikacie.
Światowa Wystawa Expo 2020 w Dubaju w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała się odbyć od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r. Udział potwierdziły 192 kraje. W związku z COVID-19 Międzynarodowe Biuro Wystaw w Paryżu zdecydowało o przesunięciu organizacji Expo 2020 – wystawa w nowym terminie odbędzie się w dniach 1 października 2021 – 31 marca 2022 r.
W nowelizacji uchwały zaktualizowany został harmonogram wykonania poszczególnych zadań związanych z przygotowaniami i udziałem Polski w Expo 2020. Środki finansowe zaplanowane na realizację programu zostały przesunięte na lata 2021-2022. Zadania zaplanowane do realizacji podczas Expo 2020 przesunięto o rok. Dotyczy to w szczególności funkcjonowania polskiego pawilonu (m. in. zapewnienie operatora i obsługi pawilonu, mediów, wynajem mieszkań), działań programowych, w tym programu gospodarczego oraz działań informacyjno-komunikacyjnych.
„W Dubaju będziemy kontynuować opowieść o Polsce jako kraju, którego główny potencjał stanowią ludzie – kreatywni, pracowici, wykształceni i pełni energii, umiejący stawić czoła wszelkim nowym wyzwaniom. Cechy te nabierają szczególnego znaczenia w kontekście, jaki stworzyła pandemia COVID-19” – czytamy dalej.
Hasło Polski na Expo 2020 brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature”.
Jak wynika z założeń, pawilon Polski na Expo 2020 powinien przyciągnąć nawet 10% całkowitej liczby spodziewanych gości, czyli 1,8 mln.
Komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski informował wcześniej ISBnews, że na wystawie chce prezentować kilkaset polskich firm. Branże, które szczególnie mogą zyskać na promocji podczas Wystawy obejmują producentów mebli, wyposażenia budynków (użyteczności publicznej, hoteli czy mieszkalnych), budownictwo modułowe, producentów żywności, czy też nowe technologie (np. GovTech, czy zielone technologie, usługi IT, fintechy, rozwiązania dotyczące pracy zdalnej).
Za przygotowanie obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). W czerwcu br. zawarła umowę z konsorcjum firm Science Now, Stellar Fireworks i Tellart na „Content management: uszczegółowienie koncepcji materiałów multimedialnych w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo Dubaj 2020 i ich produkcję”. Autorami koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski jest pracownia WXCA. WXCA przygotowało również, wspólnie ze szwajcarskim studiem Bellprat Partner, projekt koncepcyjny wystawy (koncepcja tematyczna ekspozycji i scenariusza zwiedzania). Budowę realizuje konsorcjum firm Międzynarodowe Targi Poznańskie i FM Aldentro.
Dzień Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju został zaplanowany na 7 grudnia 2021 roku. Jego obchodom towarzyszyć będzie Forum Gospodarcze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie, które – jak podkreślają organizatorzy – wielu polskim przedsiębiorcom otworzy drzwi do realnej współpracy z partnerami z całej Zatoki Perskiej. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. podpisanie umów dwustronnych, panele biznesowe, sesje biznesowe b2b.
Wystawy Expo należą do największych imprez promocyjnych o zasięgu globalnym. Tematyka wystaw Expo związana jest ze wspólnym poszukiwaniem rozwiązań problemów globalnych. Dotychczas Polska uczestniczyła w Expo w Mediolanie (2015) oraz w Expo w Astanie (2017). W Expo 2020 weźmie ponad 200 państw i organizacji. Organizatorzy szacują, że Wystawę w Dubaju odwiedzi 18 milionów gości, którzy złożą 25 milionów wizyt. Udział Polski w Expo 2020 w Dubaju będzie unikalnym kontekstem promocyjnym dla polskich przedsiębiorców, zmagających się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.
Źródło: ISBnews