Saldo przewidywanego popytu na kredyt w II kw. 2021 r. silnie spadło zarówno w skali roku, jak i kwartału – odsetek firm planujących zwiększenie zadłużenia zmniejszył się, a wzrósł odsetek firm planujących spłatę kredytu, podał Narodowy Bank Polski. Zapowiedzi spadku popytu na kredyt wyraziły duże przedsiębiorstwa, firmy przemysłowe oraz handlowe.
„Prawdopodobieństwo wzrostu finansowania działalności kredytem bankowym w sektorze przedsiębiorstw w najbliższym okresie pozostaje więc niskie – ze względu na historyczną sprawdzalność prognoz zmian zadłużenia. W I kw. 2021 r. ok. 32% firm deklarujących plany ubiegania się o kredyt faktycznie złożyło wnioski kredytowe – jest to poniżej długookresowej średniej” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
NBP wskazał, że czynniki obniżające prawdopodobieństwo wzrostu zadłużenia kredytowego przedsiębiorstw utrzymały się – wciąż nieprzewidywalny jest przebieg pandemii i wiążące się z nią obostrzenia (zarówno w kraju, jak i za granicą).
„Zapowiedzi spadku popytu na kredyt wyraziły duże przedsiębiorstwa, firmy przemysłowe oraz handlowe. O planowanym wzroście popytu na kredyt poinformowały firmy budowlane oraz transportowe (w obu sektorach saldo popytu wzrosło). Słabe dane o produkcji budowlanej mogą jednak utrudnić firmom budowlanym dostęp do kredytów bankowych w najbliższym czasie” – czytamy także.
W próbie utrzymuje się niskie i obniżające się zainteresowanie firm kredytem jako źródłem finansowania planowanych nowych inwestycji – preferowanym źródłem finansowania pozostają środki własne.
Ostatnie badanie SM odbyło się w marcu 2021 r. W badaniu SM wzięło udział 2654 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Prezentowane opracowanie opiera się głównie na dwóch źródłach danych: ankiecie Szybki Monitoring NBP (SM) oraz sprawozdaniach o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe (wyniki finansowe, dane GUS).
Źródło: ISBnews