Grupa Selena wdrożyła nową linię do produkcji biopolimerów. Dzięki niej w zakładach Selena Industrial Technologies w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie produkowane będą innowacyjne tworzywa z naturalnych komponentów, podała spółka.
Grupa Selena była liderem i pierwszą polską dużą firmą koordynującą międzynarodowe konsorcjum, które od 2017 roku realizowało jeden z projektów finansowany ze środków Programu Horyzont 2020 (zarządzanych przez partnerstwo publiczno-prywatne: Circular Bio-based Europe Joint Undertaking). W ramach programu sfinansowano m.in. projekt Biomotive, zrealizowany w ciągu ponad 4 lat przez centrum badawczo-rozwojowe Seleny i jej 15 zagranicznych partnerów. Projekt pozwolił między innymi na opracowanie nowych receptur biopolimerów, jak i wybudowanie instalacji do ich produkcji w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie, podano.
„Rozpoczęcie produkcji biopolimerów przez Selena Industrial Technologies to ważny krok w kierunku tworzenia produktów ekologicznych i zrównoważonych środowiskowo. Wprowadzanie nowatorskich produktów na rynek to jeden z priorytetów naszej strategii biznesowej, ale też naturalny wybór rozwiązań proekologicznych, zeroemisyjnych i prokonsumenckich. W Grupie Selena od lat stawiamy na projekty realizujące cele zrównoważonego rozwoju, a ostatnio powołaliśmy wydzielony departament, który zadba o stosowanie najwyższych standardów w tym zakresie na każdym poziomie naszej organizacji” – powiedział główny akcjonariusz Grupy Selena Krzysztof Domarecki, cytowany w komunikacie.
Zakłady w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie od początku swojego istnienia stawiały na nowatorskie rozwiązania. Tworzywa na bazie surowców bioodnawialnych, z których powstaną ekologiczne piany montażowe, pianokleje i uszczelniacze dla budownictwa, zostały opracowane i wdrożone przez centrum R&D. W ich produkcji wykorzystywane będą jedynie rośliny nieużytkowe, czyli takie, które nie są wykorzystywane przez człowieka do celów gospodarczych. Zastosowanie roślinnego surowca znacząco zmniejsza emisję CO2, podkreślono.
„Dużą wagę przykładamy do współpracy z wszystkimi instytucjami badawczymi czy organami opiniującymi, a następnie stosujemy się do ich zaleceń. Każdego dnia dbamy o zrównoważony rozwój, neutralność produkcyjną w Polsce i na świecie, bo wierzymy, że tylko w ten sposób zapewnimy przyszłość naszej planecie” – dodał dyrektor Oddziału Selena Industrial Technologies Piotr Janaszek.
Grupa Selena FM to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Główne marki to Tytan, Artelit oraz hiszpańska Quilosa. Jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii. W 2008 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,38 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews