Serinus, w porozumieniu ze swoim partnerem – firmą ETAP – zdecydował o zawieszeniu realizacji prac rekonstrukcyjnych w odwiercie W-1 na polu Sabria w Tunezji, a sposoby ich dokończenia będą przedmiotem analiz, podała spółka. Urządzenie wiertnicze zostanie przeniesione na miejsce odwiertu N-2, aby przeprowadzić jego rekonstrukcję.
„Początkowo rekonstrukcja przebiegała bardzo sprawnie – usunięto dwa z trzech ciągów rur, na głębokość 3 433 metrów. Następnie, w trakcie prac w odwiercie natrafiono na niespodziewane przeszkody, wynikające z obecności starej płuczki wiertniczej oraz rur, pozostawionych w otworze podczas prac w 1998 roku. Utrudniło to proces usuwania ostatniego przewodu rurowego, o średnicy 1,5 cala, z odcinka poniżej 2 889 m. Usunięto ponad 85% tego przewodu, jednak nadmiar starych zanieczyszczeń oraz płuczki wiertniczej uniemożliwił jego dalsze usuwanie. Spółka wraz ze swoim partnerem, firmą ETAP, dokonali analizy postępów prac i ustalili, że rekonstrukcja zostanie zawieszona do czasu zbadania alternatywnych sposobów ukończenia programu. Wydobycie na polu Sabria utrzymuje się na stałym poziomie i nie zostało przerwane w trakcie realizacji programu prac rekonstrukcyjnych” – czytamy w komunikacie.
Spółka wraz z partnerem postanowili, aby w międzyczasie rozpocząć prace na odwiercie Sabria N-2, związane z przezbrajaniem otworu. Odwiert został wykonany w 1980 r., ale uległ uszkodzeniu podczas uzbrajania i pomimo położenia w bliskim sąsiedztwie innych otworów eksploatacyjnych uzyskanie w nim przepływu węglowodorów na powierzchnię okazało się niemożliwe. W ramach prac rekonstrukcyjnych odwiert zostanie przezbrojony i zostaną usunięte wszelkie przeszkody wstrzymujące przepływ ropy, podano również.
W czasie, gdy prowadzone będą prace rekonstrukcyjne w odwiercie N-2, spółka dokona przeglądu opcji na dokończenie instalacji pompy wgłębnej w odwiercie W-1. Wśród opcji branych pod uwagę jest wykonanie otworu bocznego (ang. side-track) i jeśli to rozwiązanie zostanie wybrane, spółka rozpocznie projektowanie otworu bocznego oraz zamawianie elementów o długim okresie realizacji. W wyniku powyższych działań spółka zamierza powrócić do prac w odwiercie W-1 i ukończyć instalację pompy wgłębnej, zapowiedziano.
Pole Sabria to duże, konwencjonalne pole naftowe, którego pierwotne zasoby niezależni inżynierowie złożowi oszacowali na ok. 445 mln baryłek ropy naftowej. Dotychczas wydobyto zaledwie 1% tych zasobów, co wynika z niewielkiego stopnia zagospodarowania złoża. Spółka oczekuje, że montaż urządzeń do mechanicznej eksploatacji złoża w odwiertach na polu Sabria oraz przezbrojenie odwiertu N-2 powinny skutkować znaczącym wzrostem wydobycia ropy i gazu na tym polu.
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Tunezji i Rumunii. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. Spółka miała 49,28 mln USD skonsolidowanych przychodów w 2022 r.
Źródło: ISBnews