Sieć Moya będzie liczyła 401 stacji na koniec 2022 roku, tj. o 33 więcej niż rok wcześniej, poinformował ISBnews członek zarządu Anwimu Paweł Grzywaczewski.
„Ten rok, wyjątkowy ze względu na dużą zmienność w otoczeniu rynkowym, przyniósł pewne wyzwania pod względem pozyskiwania nowych stacji i bardzo się cieszę, że mimo wszystko uda nam się złamać barierę 400 obiektów, bo na 99% rok zakończymy 2022 rok z liczbą 401 stacji” – powiedział Grzywaczewski w rozmowie z ISBnews.
Rok 2021 sieć Moya kończyła z liczbą 368 stacji, co oznaczało wzrost netto w ciągu roku o 66 placówek (302 stacje na koniec 2020 roku). Tym samym liczba stacji, o które powiększy się sieć Moya w obecnym roku jest dokładnie dwa razy mniejsza niż rok wcześniej.
„Na tle polskiego rynku to nadal świetny wynik, który pozwoli nam utrzymać miano najszybciej rozwijającej się sieci stacji w kraju. W przyszłym roku tempo pozyskiwania nowych punktów zamierzamy znacznie przyśpieszyć” – zastrzegł członek zarządu Anwimu.
Podkreślił jednocześnie, że obecny rok był na rynku stacji nie należał do najłatwiejszych.
„Można powiedzieć, że od wybuchu wojny w Ukrainie, przez około 2-3 miesiące ruch w interesie znacznie się zredukował, bo wielu partnerów wolało wstrzymywać się z podejmowaniem decyzji biznesowych. Potem były wakacje, podczas których największe sieci stacji paliw zaczęły ścigać się w promocjach dla klientów, co potęgowało niepewność po stronie franczyzobiorców. Dopiero od jesieni nadrabiamy zaległości” – wyjaśnił Grzywaczewski.
Anwim zakłada, że utrzymana zostanie struktura sieci Moya, zakładająca ok. 30% stacji własnych spółki i ok. 70% obiektów franczyzowych.
„Spośród 401 stacji na koniec roku, 135 powinny stanowić placówki własne, w tym ok. 35 stacji działających pod logo Moya Express, a na resztę, czyli 266 stacji, składać się będzie sieć obiektów franczyzowych” – wymienił Grzywaczewski.
Spółka Anwim od 2009 roku zarządza niezależną siecią stacji paliw pod marką Moya, która na koniec 2021 r. liczyła 368 placówek i była szóstą największą siecią stacji paliw w Polsce. Plany zakładają powiększenie sieci do 500 obiektów do 2024 r.
Źródło: ISBnews