Tauron Wydobycie w kopalni Brzeszcze wychwytuje ok. 57-58% metanu, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) w swoich kopalniach planuje osiągnięcie poziomu 50% do 2025 r., jednak obie spółki obawiają się konsekwencji wejścia w życie unijnego rozporządzenia w sprawie redukcji metanu.
„My w swoich aktywach mamy jeden zakład górniczy, który jest zakładem wysoce metanowym. To jest zakład górniczych Brzeszcze. […] Jest bardzo dobrze dofinansowana właśnie w zakresie efektywnego wyłapywania metanu. Ten współczynnik za rok 2021-2022 wynosił 57% i 58%, czyli to jest bardzo dużo” – powiedział prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
Wychwytywany metan jest w 100% zamieniany jest na energię cieplną, na energię elektryczną i stosowany w procesach chemicznych.
Jednak wejście w życie unijnego rozporządzenia doprowadziłoby do konieczności zamknięcia kopalni, w której pracuje bezpośrednio ok. 1,5 tys. osób i do 1 tys. w zakładach świadczących usługi dla kopalni.
„Chciałem tu wyraźnie powiedzieć, że nawet tak doinwestowania kopalnia w zakresie ochrony środowiska przed metanem niestety również może pod wpływem tego rozporządzenia zostać zlikwidowana” – podkreślił prezes Tauron Wydobycie.
Z kolei dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Badylak powiedział, że chociaż przy obecnej wersji projektu rozporządzenia kopalnie JSW nie są zagrożone zamknięciem, to ze względu na fakt, że pokłady węgla koksowego są bardziej metanośne niż kopalnie węgla energetycznego, wprowadzenie jakichkolwiek norm sprawiłoby, że kopalnie te mogłyby mieć duże problemy.
„Pokłady węgla koksowego są bardziej metanośne od kopalń węgla energetycznego i jeżeli jakiekolwiek limity zostaną, jeżeli chodzi o szyby wentylacyjne, przyjęte, będziemy mieć ogromne problemy w tym zakresie” – powiedział Badylak.
Poinformował, że od kilku lat JSW inwestuje w to, by wychwytywany metan wykorzystywać w jak największym procencie i podnosić skuteczność odmetanowywania.
„Do końca 2025 r. chcemy ponieść efektywność odmetanowywania do poziomu 50% […] i gospodarcze wykorzystanie tego metanu również podnieść do 95-100%” – podkreślił przedstawiciel JSW.
Projektowane rozporządzenie ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji metanu do atmosfery na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony), a od roku 2031 – 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, w tym koksowego.
Źródło: ISBnews