Towarowa Giełda Energii (TGE), Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych IRGiT) oraz Ukrainian Energy Exchange (Ukraińska Giełda Energii, UEEX) podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding), podała TGE. Głównym celem porozumienia jest zacieśnienie współpracy pomiędzy polską i ukraińską stroną w oparciu o wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu rynku giełdowego GK TGE.
„Podpisane dzisiaj porozumienie między Towarową Giełdą Energii, Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych a Ukraińską Giełdą Energii jest kolejnym elementem zacieśniania relacji z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. W lipcu tego roku, razem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, zainicjowaliśmy współpracę z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy, która ma na celu m.in. wspieranie integracji ukraińskiego rynku kapitałowego z międzynarodowymi rynkami kapitałowymi. Tymi wszystkimi działaniami chcemy podkreślić nasze zaangażowanie i niesłabnącą chęć aktywnej pomocy Ukrainie” – powiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) Marek Dietl, cytowany w komunikacie.
W skład Zespołu ds. Współpracy wejdą eksperci TGE, IRGiT oraz UEEX. Zajmie się on określeniem koncepcji i zakresu działań związanych z rozwojem giełdowych rynków towarowych w Ukrainie. W pierwszej fazie zespół ten przygotuje raport zawierający analizę, rekomendacje oraz listę priorytetów dla prowadzonych prac, obejmujących m.in. określenie ram i zasad świadczenia przez TGE oraz IRGiT usług doradczo-outsourcingowych dotyczących rynków energii i gazu. W raporcie mają się także znaleźć wnioski na temat potencjału obrotu gazem ziemnym oraz energią elektryczną pomiędzy Polską i Ukrainą, a także identyfikacja innych obszarów przyszłej współpracy produktowej, podano w materiale.
Z kolei w skład Zespołu ds. Rozliczeń, który ma pracować nad uruchomieniem usług rozliczeniowych dla rynków prowadzonych przez UEEX, wejdą przedstawiciele IRGiT oraz ukraińskiej giełdy. Eksperci ci będą odpowiedzialni za opracowanie studium wykonalności, zawierającego m.in. rekomendowane zmiany systemowe i regulacyjne, zalecaną metodologię rozliczeń czy zarządzania ryzykiem oraz sugerowane rozwiązania techniczne. W pierwszej kolejności zespół skoncentruje się na rynku gazu, następnie – na pozostałych rynkach.
„Na mocy podpisanego porozumienia TGE, IRGiT oraz UEEX zadeklarowały także współpracę w zakresie realizacji przedsięwzięć określonych w ramach projektu SEEGAS, powołanego przez Sekretariat Energy Community w celu koordynacji działań oraz harmonizacji spojrzeń i praktyk prowadzących do rozwoju zintegrowanego rynku gazu w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Polska przystąpiła do ww. inicjatywy w lipcu 2021 r.” – czytamy też w komunikacie.
Źródło: ISBnews