Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii ostatniemu tzw. sprzedawcy z urzędu – Enerdze Obrót – oraz operatorowi systemu przesyłowego – Polskim Sieciom Elektroenergetycznym (PSE), podał Urząd. Rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych kupujących energię od Energi Obrót będą wyższe o ok. 3,6%,
„W wyniku wnioskowanej przez Energa Obrót i zatwierdzonej przez Prezesa URE nowej taryfy, rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych kupujących energię od tego sprzedawcy będą wyższe o ok. 3,6%, co odpowiada ok. 1,5 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy” – czytamy w komunikacie.
Energa Obrót może zmienić ceny za energię elektryczną w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, w stosunku do których będzie stosować taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE od 1 stycznia 2021 roku. Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 roku.
„Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził także taryfę operatora systemu przesyłowego – PSE Operator, która pośrednio wpływa na rachunki odbiorców końcowych. Zatwierdzenie taryfy PSE umożliwia rozpoczęcie procesu analizy wniosków pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator. Do dystrybutorów zostały przesłane założenia do kalkulacji taryf na rok 2021” – czytamy dalej.
Taryfy trzech pozostałych tzw. sprzedawców z urzędu – tj. spółek Enea, PGE Obrót oraz Tauron – zostały zatwierdzone 9 grudnia.
Do momentu zakończenia postępowań taryfowych dystrybutorzy stosują dotychczasowe cenniki. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa. Zmiany w tej części rachunku wchodzą w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych, przypomniano.
Źródło: ISBnews