Grupa Azoty ma nadzieję, że uruchomienie Polimerów Police, kluczowej inwestycji grupy, nastąpi jeszcze w I półroczu 2023 roku, poinformował prezes Tomasz Hinc.
„Mam nadzieję, że uruchomienie nowej fabryki nastąpi jeszcze w tym półroczu. Mamy już trzy zbiorniki wypełnione propanem i etylenem, więc możemy rozpocząć testowanie instalacji” – powiedział Hinc podczas wideokonferencji.
Jak podkreślił, 14 marca br. ogólny postęp rzeczowy inwestycji wynosił 99,15% i osiągnął stan „ready for start up”.
„Jednocześnie dbamy o to, aby odbiory poszczególnych instalacji od wykonawcy odbywały się sprawnie, ale też w taki sposób, aby była pewność, że fabryka będzie produkowała dokładnie to o co nam chodzi” – dodał prezes.
Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld USD, jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.
Projekt Polimery Police jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews