Na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police, podała Grupa Azoty. Gazowiec Gaschem Rhone dostarczył do spółki Grupa Azoty Polyolefins pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
„Etylen zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do procesów schładzania, uruchamiania i testów naziemnego zbiornika oraz instalacji towarzyszących umiejscowionych na terenie terminalu, a w kolejnym etapie do rozpoczęcia produkcji kopolimerów polipropylenu. Etylen będzie przechowywany w naziemnym zbiorniku o pojemności 12 000 m3 w stanie schłodzonym do temperatury minus 104 stopnie Celsjusza (-104°C)” – czytamy w komunikacie.
Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach flagowej inwestycji Grupy Azoty w Policach na 14 marca br. wyniósł 99,15% i jest w ostatniej fazie realizacji. Projekt ma znaczenie strategiczne dla krajowej gospodarki i zwiększy dynamikę rozwoju polskiego segmentu tworzyw sztucznych, podkreślono.
„Finalizujemy realizację dostaw kluczowych surowców, które pozwolą na uruchomienie nowej fabryki Grupy Azoty Polimerów Police – jednej z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego. Zrealizowana pierwsza dostawa etylenu, po grudniowej dostawie propanu, potwierdza rozpoczęcie procesu rozruchu kolejnej, kluczowej części instalacji do produkcji polipropylenu oraz instalacji odwodornienia propanu” – powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, cytowany w materiale.
Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld USD, jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.
Projekt Polimery Police jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews