Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,7 pkt m/m do 23,7 pkt w sierpniu 2024 r., wynika z „Monitora Bankowego”, opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses.
Indeks prognostyczny wzrósł o 1,7 pkt m/m do 29,2 pkt, a indeks ocen jest niższy m/m o 11,2 pkt i wynosi 18,2 pkt.
„W sierpniu Index Pengab odnotował wartość 23,7 pkt, m/m jest niższy o 4,7 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1,7 pkt do poziomu 29,2 pkt, a indeks ocen jest niższy m/m o 11,2 pkt, uzyskując wartość 18,2 pkt. W sierpniu m/m zaobserwowano wyraźny spadek aktywności klientów na rynku kredytów, zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Zarówno w przypadku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, inwestycyjnych oraz obrotowych m/m spadki indeksów są dwucyfrowe. Silną korektę odnotowały także indeksy prognostyczne dla wszystkich monitorowanych wskaźników popytu na rynku kredytów. Sierpniowy odczyt ujawnia m/m dalsze pogorszenie sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewidywania sześciomiesięczne sytuacji na rynku kredytów wskazują na dalsze pogorszenie prognoz” – powiedział Marcin Idzik z Mind&Roses, cytowany w raporcie.
W sześciomiesięcznej prognozie rynku bankowego odnotowano pogorszenie wskaźników m/m dla wszystkich monitorowanych segmentów z wyjątkiem kredytów konsumpcyjnych i lokat terminowych przedsiębiorstw. Wskaźnik aktywności przedsiębiorstw na rynku depozytów wzrósł o 4 pkt m/m, osiągając obecnie poziom 15 pkt. W pozostałych segmentach rynku odnotowano korekty wskaźników, podkreślił prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
„Prognozy makroekonomiczne na kolejne sześć miesięcy wskazują na negatywne zmiany. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi obecnie 6 pkt, co stanowi spadek o 3 pkt m/m, choć w ujęciu r/r wzrosła o 27 pkt. W przypadku prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych odnotowano spadek o 3 pkt m/m, co daje poziom -6 pkt, jednak w skali r/r prognoza wzrosła o 4 pkt. Z kolei prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadła o 3 pkt m/m, osiągając poziom 6 pkt, przy wzroście o 32 pkt r/r” – wskazał Białek.
Badanie przeprowadzono w dniach od 6 do 23 sierpnia metodą CATI/CAWI. Próba panelowa N=70 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków.
Źródło: ISBnews