Wprowadzone rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów podwyżki wynagrodzeń dla kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) są uzasadnione ze względu na rolę, jaką odgrywa ta instytucja dla bezpieczeństwa sektora finansowego w Polsce, oraz na to, że gwarantują one zatrudnianie osób o wysokich kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu, ocenia dla ISBnews prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Podkreśla, że wynagrodzenia zarządów zagranicznych banków działających w Polsce potrafią być wielokrotnie wyższe.
1 maja br. weszło w życie Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie wynagrodzeń i nagród dla przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i jego zastępców oraz wynagrodzeń dla członków tej Komisji, zmieniające sposób ustalania wysokości wynagrodzeń członków Komisji.
Rozporządzenie wprowadza m.in. zasadę, według której wynagrodzenie przewodniczącego KNF będzie stanowić 13-krotność przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) za poprzedni rok, a w przypadku zastępców: 11-krotność.
Według obwieszczenia GUS z 17 lutego br., „przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2022 r. wyniosło 5 540,25 zł”.
„KNF nadzoruje zgodne z przepisami działanie instytucji finansowych, co jest ogromną odpowiedzialnością” – skomentował Skiba w komentarzu przesłanym ISBnews.
Podkreślił, że także dzięki KNF możemy dziś z dużym spokojem obserwować, to co dzieje się z bankami za oceanem czy nawet w niektórych państwach europejskich. Polskie banki są w dobrej kondycji i dzięki temu mogą finansować polską gospodarkę. A zgromadzone w bankach oszczędności Polaków są bezpieczne.
„Aktualnie wynagrodzenia w KNF zbliżyły się do stawek w NBP. Natomiast wynagrodzenia zarządów zagranicznych banków działających w Polsce potrafią być wielokrotnie wyższe. To determinuje wynagrodzenia w sektorze finansowym, gdyż instytucje rywalizują o najlepszych specjalistów. Dlatego uważam, że wzrost wynagrodzeń w KNF jest uzasadniony” – wskazał prezes.
„Wynagrodzenia w sektorze finansowym wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dla bezpieczeństwa finansowego Polski ważne jest, żeby na tego rodzaju stanowiskach pracowały osoby o wysokich kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu” – podsumował Skiba.
Źródło: ISBnews