Na rynkach międzynarodowych możliwe są dalsze zawirowania, niepokój budzi też sytuacja geopolityczna na świecie, ocenia Związek Banków Polskich w prezentacji strategii na lata 2023-2026. Według Związku potrzeba „kompleksowych i skoordynowanych działań na rzecz utrzymania stabilności sektora bankowego”. Jeden z pięciu kluczowych obszarów działalności wymienionych w strategii to także bezpieczeństwo i technologia – w tym wzmacnianie bankowego systemu cyberbezpieczeństwa.
W prezentacji przypomniano, że sektor czeka m.in. reforma wskaźników referencyjnych WIBOR/WIRON, dyskusja nad uregulowaniem kwestii kredytów walutowych, kampania wyborcza „i oczekiwania kierowane wobec banków (wakacje kredytowe)”; ZBP widzi też potrzebę „aktywizacji rynku kredytów mieszkaniowych i oszczędzania długoterminowego”.
Kluczowe obszary działalności związku to:
1) Legislacja i regulacje – w tym współpraca z regulatorami oraz „wypracowywanie sektorowych rekomendacji/wyjaśnień w zakresie stosowania regulacji”.
2) Bezpieczeństwo i technologia – w tym wspieranie dalszego rozwoju bankowości elektronicznej, „wzmacnianie bankowego systemu cyberbezpieczeństwa – koordynacja współpracy banków w obszarze zwalczania cyberprzestępczości (procesy, ludzie, technologia), międzybankowa i międzysektorowa wymiana informacji oraz współpraca z organami ścigania”.
3) Dialog i partnerstwo – w tym „budowanie porozumienia na rzecz utrzymywania stabilności sektora bankowego m.in. z KNF”, dialog ze środowiskiem konsumenckim.
4) Edukacja i informacja – w tym stała edukacja klientów, m.in. w szkołach, na uczelniach, w środowisku seniorów.
5) Dobre praktyki bankowe.
W ub. tygodniu walne zgromadzenie ZBP wybrało nowy zarząd oraz radę Związku. Na funkcję prezesa Związku powołany został dr Tadeusz Białek – dotychczasowy wiceprezes. Ponadto do zarządu, na trzyletnią kadencję, powołano Agnieszkę Wachnicką, Włodzimierza Kicińskiego oraz Bartosza Kublika.
Źródło: ISBnews