Zeneris Projekty ocenia, że ma dobre podstawy do realizacji zadowalającego poziomu przychodów ze sprzedaży w 2022 r., w szczególności w segmencie fotowoltaicznym i usług projektowych, poinformował ISBnews prezes Mariusz Kostrzewa.
„Mimo trudnego drugiego półrocza udało nam się wypracować zysk w 2021 r. i mamy dobre podstawy na 2022 r. Mamy zaawansowane projekty z umowami w formule 'projektuj i wybuduj’ i jesteśmy już na takim etapie, po uzyskaniu kluczowych decyzji, że możemy planować ich realizację w 2022 r. Są to projekty o wolumenie co najmniej kilku milionów złotych” – powiedział Kostrzewa w rozmowie z ISBnews.
W grudniu 2021 r. spółka podpisała umowę na budowę farmy fotowoltaicznej, którą będzie realizować w I półroczu.
„W działalności projektowej spółka dobrze rozpoczęła rok, ponieważ umowy podpisane w ostatnim kwartale ub.r. i w styczniu dają nam portfel zamówień na prawie 3 mln zł. Większość tych projektów zostanie zrealizowana w tym roku” – dodał prezes.
Zeneris Projekty pracuje także nad projektami związanymi z przemysłowymi magazynami energii.
„Na rynku fotowoltaicznym coraz trudniej jest o uzyskanie warunków przyłączeniowych – musimy się z tym mierzyć w większości projektów. Magazyny energii to jedno z rozwiązań, które pomaga w sprawnym uzyskaniu warunków przyłączenia. Liczymy na ten segment rynku” – wskazał Kostrzewa.
Wyjaśnił, że ze względu na rosnącą konkurencję w segmencie, bariera kosztowa będzie się zmniejszała, a jednocześnie pojawia się wiele sygnałów o planowanych systemach wsparcia, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw.
„Ze względu na wolumen obrotu to oczywiście fotowoltaika będzie naszym podstawowym polem działalności. Natomiast jeśli chodzi o działalność projektową, myślę, że wygenerujemy w tym roku większe przychody niż w ubiegłym” – powiedział prezes.
Ocenił, że pod kątem wzrostu przychodów nadal na pierwszym miejscu będzie fotowoltaika. Jednak segment projektowy daje możliwości generowania wyższej marży.
„W związku z tym wzrost wolumenu przychodów z działalności projektowej będzie miał zauważalny wpływ na nasz wynik finansowy w 2022 r.” – zaznaczył.
Jego zdaniem, energia elektryczna z biometanu to też coraz bardziej interesujący biznes. Zaostrzające się przepisy środowiskowe w rolnictwie powodują, że rośnie potencjał małych biogazowni rolniczych.
Z kolei hydroenergetyka to jest i będzie rynek niszowy.
„W obszarze hydroenergetyczym czerpiemy przychody głównie z realizacji dokumentacji modernizacyjnych, remontowych. Podpisujemy umowy na realizację nowych projektów na poziomie jednego rocznie. W tym roku przewiduję, że z realizowanych przez nas projektów elektrowni wodnych, jeden ma szansę na uzyskanie pozwolenia na budowę” – podsumował Kostrzewa.
Zeneris Projekty realizuje dla swoich klientów inwestycje w hydroenergetykę oraz w instalacje fotowoltaiczne. Równocześnie Zeneris jest też biurem projektowym w zakresie budownictwa wodnego. Firma zajmuje się również projektowaniem zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla samorządów i obiektów przemysłowych. Spółka od listopada 2021 r. notowana jest na NewConnect.
Źródło: ISBnews