Związek Pracodawców Business Centre Club (ZP BCC) i Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) podpisały porozumienie o współpracy zacieśniające dotychczasową relację organizacji w oparciu o wzajemne członkostwo, podały organizacje. Zbliżenie ZP BCC i FPP ma na celu intensyfikację działań w celu wywierania realnego wpływu na decyzje rządu i kształtowanie prawa oraz bardziej skuteczną reprezentację interesów polskich przedsiębiorców.
„Porozumienie z Federacją Przedsiębiorców Polskich to kamień milowy na naszej drodze do stworzenia silnego frontu na rzecz ochrony interesów przedsiębiorców. Chcemy razem budować naszą siłę zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i regionalnym. Działając wspólnie, możemy zwiększyć skalę, zasięg i możliwości, z których skorzystają wszyscy nasi członkowie. Liczymy, że jeszcze w tym roku dołączą do nas inne organizacje” – powiedział prezes BCC Jacek Goliszewski, cytowany w komunikacie.
„Porozumienie FPP i BCC pokazuje, że mamy wspólne cele gospodarcze, a także cele programowe – ujęte w 10 kluczowych punktach. Jestem przekonany, że to początek naszych wspólnych działań” – dodał przewodniczący FPP Marek Kowalski.
BCC, FPP i KIG zaprezentowały 10 kluczowych postulatów programowych:
1. Stanowienie zrozumiałego i stabilnego prawa oraz wzmocnienie dialogu społecznego
a. Monitorowanie wymogu przedstawienia przez Radę Ministrów planu prac legislacyjnych na kolejny rok
b. Wprowadzenie obowiązkowej szczegółowej analizy wpływu projektowanych przepisów na przedsiębiorców do oceny skutków regulacji (OSR)
2. Wzmocnienie dialogu społecznego w systemie stanowienia prawa
3. Stworzenie sprawiedliwego i czytelnego systemu podatkowego przyjaznego nie tylko dla dużych korporacji, ale również dla małych przedsiębiorców
4. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych zapewniająca kolejnym pokoleniom godne warunki emerytalne
5. Przeprowadzenie działań zmierzających do zabezpieczenia rynku pracy przed niekorzystnymi zmianami demograficznymi oraz utrzymania konkurencyjności polskiego rynku pracy i przedsiębiorstw
6. Zapewnienie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej przystającego do reszty polskiej gospodarki
7. Odpowiedzialna i zrównoważona polityka gospodarcza państwa w zakresie długu, kursu, emisji pieniądza oraz jasne określenie roli państwa na rynku
8. Poprawa bezpieczeństwa kraju w obszarach energii i cyberbezpieczeństwa
a. Bezpieczeństwo dzięki rozproszeniu wytwarzania energii
b. Stworzenie hubu zajmującego się tworzeniem systemu cyberbezpieczeństwa
9. Opracowanie reformy systemu ochrony zdrowia, której głównym celem powinna być poprawa zdrowia Polaków
10. Przywrócenie partnerskich stosunków z UE oraz wzmocnienie współpracy z USA
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 mld zł, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach.
Federacja Przedsiębiorców Polskich jest reprezentatywną organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, członkiem Rady Dialogu Społecznego, której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa najważniejszym podmiotom na polskim rynku pracy – pracodawcom i pracownikom.
Źródło: ISBnews