Kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań w polskich bankach. Cechują go stosunkowo mała liczba formalności oraz proste zasady udzielania. Na co można wydać pieniądze oraz jak znaleźć najlepszy kredyt konsumpcyjny? Te i inne praktyczne informacje znajdziesz poniżej. Sprawdź koniecznie!
Kto i na co może wziąć kredyt gotówkowy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kryteria udzielania kredytu gotówkowego są bardzo mało restrykcyjne. Zaciągnąć go mogą osoby, które są pełnoletnie i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Należy zaznaczyć, że jest to oferta skierowana do osób fizycznych. Niektóre banki posiadają specjalne produkty dla: małżeństw, emerytów i rencistów, osób pracujących za granicą, obcokrajowców lub rolników. Warto podkreślić, ze w procesie kredytowym pod uwagę brana jest wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, czyli jego zdolność do bezproblemowej spłaty zobowiązania. Do głównych czynników branych pod uwagę przy ocenie zaliczane są:
- wiek kredytobiorcy,
- typ umowy zatrudnienia,
- dochody,
- koszty życia,
- pozostałe zobowiązania,
- historia kredytowa.
We wniosku kredytu gotówkowego należy podać cel, na jaki zostaną wydatkowane środki. Wynika to z zapisów ustawy Prawo bankowe, jednak banki nie weryfikują, czy dłużnik we właściwy sposób spożytkował środki. W związku z tym gotówkę można wydać na dowolny cel – zakup dóbr luksusowych, sprzętu elektronicznego, wakacje, bieżąca konsumpcję. Kredyt gotówkowy przewiduje także inwestycje osób prywatnych w gospodarstwo domowe – naprawy, remonty, nowe sprzęty. Co ważne istnieje możliwość finansowania wydatków firmowych kredytem konsumpcyjnym. Na rynku bankowym istnieją produkty, które oferowane są osobom fizycznym prowadzącym działalność, jednak warto podkreślić, że konieczne jest złożenie większej ilości dokumentów niż w przypadku kredytu dla osoby fizycznej, która nie ma działalności.
Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?
Banki robią wszystko, by przyciągnąć do siebie nowych klientów. W związku z tym oferta kredytów gotówkowych aktualnie jest niezwykle zróżnicowana. Jak w gąszczu propozycji znaleźć tą najlepszą? Warto skorzystać z kalkulatorów oraz porównywarek kredytowych, czyli prostych narzędzi, które pozwalają w kilka sekund znaleźć najkorzystniejszą dla kredytobiorcy ofertę. Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami związana jest z analizowanymi danymi. Porównywarka działa na podstawie danych reprezentatywnych, czyli z góry przyjętych informacji, związanych z czasem kredytowania oraz kwotą kredyty, z kolei kalkulatory pozwalają użytkownikowi na wprowadzenie własnych danych. Dzięki informacjom na temat: oprocentowania, RSSO, prowizji, kwoty do spłaty oraz miesięcznej raty, kredytobiorca może wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre z tego typu narzędzi umożliwiają złożenie wniosku kredytowego za pośrednictwem specjalnego przycisku umieszczonego na stronie. Takie rozwiązanie ułatwia i usprawnia złożenie podania, unika się konieczności żmudnego poszukiwania oferty na stronie banku.
Jakie są koszty kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy stanowi zarobek dla banku. Kredytobiorca oddaje mu w ratach większą kwotę, w porównaniu do otrzymanej. Powiększona jest ona o: odsetki, prowizje oraz ewentualne ubezpieczenie. Opłaty te określone są zbiorczo jako RRSO, która zawsze przestawiana jest w ofercie danego produktu. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która obrazuje całkowity koszt zaciągniętego zobowiązania. Jest to wartość, którą należy brać pod uwagę, porównując między sobą poszczególne oferty banków. Dodatkowo warto podkreślić, że na koszt całkowity kredytu bankowego wpływa czas kredytowania – im dłuższy, tym większe koszty zostaną poniesione oraz typ rat. Malejące powodują niższe opłaty za zaciągnięcie zobowiązania, niż równe.
Materiał Partnera