Genomtec planuje emisję nie więcej niż 1,8 mln akcji, a środki przeznaczy na wsparcie komercjalizacji projektów, podała spółka. Genomtec zawarł też ze swoim akcjonariuszem – 5HT Fundacja Rodzinna – umowę, na podstawie której akcjonariusz zamierza sprzedać nie więcej niż 1 342 556 istniejących akcji, by reinwestować całość pozyskanych środków w objęcie akcji spółki nowej emisji spółki.
Genomtec zwołał na 12 marca 2025 roku nadzwyczajne walne zgromadzenia, na którym akcjonariusze spółki będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez emisję nie więcej niż 1,8 mln nowych akcji zwykłych na okaziciela serii P z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, zmiany statutu spółki oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji serii P do obrotu na rynku regulowanym, podano.
„Zdecydowaliśmy o podwyższeniu kapitału, aby zabezpieczyć nasze potrzeby finansowe na kolejny okres, kluczowy z punktu widzenia zaawansowanych negocjacji z potencjalnymi partnerami w celu komercjalizacji naszych projektów. Efektem prowadzonych dotychczas rozmów w sprawie komercjalizacji projektów jest podpisanie umów o zachowaniu poufności z potencjalnymi partnerami z Europy, czy Ameryki Północnej, ale patrzymy także z uwagą na coraz bardziej rosnące zainteresowanie z rynków azjatyckich, dlatego chcemy także skierować naszą aktywność w obszarze M&A w tym kierunku” – powiedział prezes Miron Tokarski, cytowany w komunikacie.
„Zaoferowanie inwestorom akcji istniejących przez akcjonariusza zapewnia sprawne przeprowadzanie procesu. Jest to konstrukcja, która umożliwia nabycie już notowanych akcji przez nowych inwestorów zainteresowanych inwestycją w Genomtec. Jednocześnie wspierając ten proces nasz znaczący akcjonariusz nie zmniejsza zaangażowania w spółkę. Kapitał jest nam niezbędny do osiągnięcia komercyjnego sukcesu, dlatego liczymy, że akcjonariusze na NWZ poprą uchwałę o emisji nowych akcji” – dodał.
Spółka podała także, że zawarła umowę inwestycyjną z 5HT Fundacja Rodzinna, zgodnie z którą akcjonariusz zaoferuje w ramach oferty publicznej do 1 342 556 istniejących i dopuszczonych do obrotu akcji spółki (zamiarem akcjonariusza jest pozyskanie pożyczki akcji istniejących spółki od prezesa Genomtec – Mirona Tokarskiego). Następnie 5HT obejmie akcje nowej emisji Genomtec w tej samej liczbie i za tę samą cenę, a ponadto będzie uprawniony do objęcia dodatkowych akcji nowej emisji w liczbie do 457 444 za tę samą cenę. W ten sposób spółka pozyska środki ze sprzedaży akcji serii P, które posłużą do wsparcia procesu komercjalizacji projektów prowadzonych przez Genomtec.
Spółka podała, że oferta publiczna zostanie przeprowadzona w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu i zostanie skierowana, za pośrednictwem firmy inwestycyjnej, wyłącznie do: inwestorów kwalifikowanych lub mniej niż 150 inwestorów niebędących inwestorami kwalifikowanymi lub inwestorów, którzy będą nabywać akcje sprzedawane o łącznej wartości co najmniej 100 tys. euro.
Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Platforma składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej ze zintegrowanymi testami genetycznymi. Z kolei drugi projekt OncoSNAAT zakłada opracowanie technologii do wykrywania mutacji w obszarze onkologicznym, które wskazują najskuteczniejszą terapię. Pod koniec stycznia br. Genomtec złożył wniosek o udzielenie patentu w projekcie onkologicznym OncoSNAAT na wynalazek w obszarze diagnostyki jednonukleotydowych zmian genetycznych. Jest to drugi wniosek patentowy złożony przez spółkę w obszarze diagnostyki onkologicznej, podkreślono.
„Bazując na dotychczasowych rozmowach w procesie M&A z potencjalnymi partnerami widzimy szerokie możliwości współpracy – nie tylko w zakresie sprzedaży projektów, ale np. partneringu z firmami farmaceutycznymi, płatności upfront i następnie za osiągnięcie kamieni milowych. Dlatego ważne jest dla nas zapewnienie stabilnego finansowania dla projektów, które przełoży się na powodzenie potencjalnych transakcji. Zgodnie z deklaracjami całość środków z transakcji M&A chcemy przeznaczyć dla akcjonariuszy w formie skupu akcji lub dywidendy” – powiedział też prezes.
W grudniu ub.r. Genomtec podjął decyzje dotyczące dostosowania struktury organizacyjnej w odpowiedzi na oczekiwania ze strony potencjalnych partnerów w procesie M&A, rozwoju projektu OncoSNAAT oraz obszaru diagnostyki bezpieczeństwa żywności, podano.
„Efektem tej decyzji jest utworzenie grupy kapitałowej, w której skład wejdą spółki zależne obejmujące odrębne segmenty: Genomtec ID oraz OncoSNAAT. Takie podejście, w ocenie zarządu spółki, zwiększa szanse na przyspieszenie przeprowadzenia transakcji M&A i pozwoli na elastyczne dostosowanie się do oczekiwań potencjalnych nabywców, ponieważ daje większe gwarancje zamknięcia transakcji szybciej i bez komplikacji prawnych dla potencjalnych kupujących. Spółka obecnie oczekuje na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej oraz zgody grantodawców, by móc przeprowadzić zmiany w strukturze. W ocenie spółki nie ma dużego ryzyka, aby ten proces nie doszedł do skutku” – zaznaczono w materiale.
Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Przeniosła się na GPW z rynku NewConnect w 2023 r.
Źródło: ISBnews